Header Ads

En İyi 10 Norveç Filmi

Perasinema.com sitesinden Mert Erez, ''En İyi 10 Norveç Filmi'' başlığı altında Norveç sinemasının gelişmesinde önemli rol oynayan filmlerden bazılarını listeledi.

1- Into The White


2.Dünya Savaşı esnasında bir Alman bombardıman uçağının Norveç'te bir köye düşmesiyle başlıyor olaylar. Düşen uçaktaki hayatta kalan askerler, ıssız bir köydeki boş bir kulübeye düşüyor. Bir süre sonra yakın bir bölgeye düşen İngiliz uçağının askerleri de bu barınağı buluyor. Birbirine düşman askerler, burada dondurucu soğukta yardım beklerken aynı kulübüde yaşamak zorunda kalıyor.

Yönetmen: Petter Naes

2- Den Brysomme Mannen


Orta yaşlarda bir adam olan Andreas, bir gün kendisini tanımadığı bir şehirde bulur. Bu yere nasıl geldiği hakkında bir fikri yoktur. Burada sıradan bir işi, evi ve güzel bir eşi vardır. Ancak o bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındadır. Bunun üzerine şehirden kaçmaya karar verir ama bu o kadar kolay olmayacaktır.

Yönetmen: Jens Lien

3- Oslo, 31 August


Şehir dışında bir uyuşturucu rehabilitasyon merkezine katılan ve melankolik bir adam olan Anders, sağlık merkezinden ayrılmanın ve şehre geri dönmenin planlarını yapmaktadır. Şehirde iş arayan ve kalan zamanlarında başı boş dolaşan Anders, geçmiş hatalarının gölgesinden kurtulmaya çalışacaktır.

Yönetmen: Joachim Trier

4- O’Horten


40 yıldır makinistlik yapan O’Horten emekli olur ve platform onun için artık güven dolu bir yer değildir. Düzenli yalnızlığı yerini olasılık dışı serüvenlere bırakmıştır. O’Horten uçakla seyahat edebilecek midir? Ödüllü teknesini eninde sonunda satacak mıdır? Peki nasıl olur da kendisini bir çift yüksek topuklu kadın ayakkabısının içinde bulmuştur? Ya direksiyonda gözleri bağlı bir adamla yaptığı kabus gibi yolculuktan kurtulabilecek midir?

Yönetmen: Bent Hamer

5- Kraftidioten


Nils, oldukça başarılı bir hayatı olan özenilesi bir adamdır. Öyle ki “Yılın Vatandaşı” ödülüne bile layık görülür. Fakat bu mükemmellik uzun sürmez.

Oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini alan Nils, bu iddiaya inanmaz ve bunun bir cinayet olduğunu düşünür. Oğlunun katillerini yakalamak için ant içer. Adaleti eline alınca Norveçli  gangster “Kont” ile Sırp mafya babası “Papa” arasında bir savaş çıkartmış olur.

Yönetmen: Hans Petter Moland

6- Reprise


Philip ve Erik yazar olmaya çalışan çok yakın iki arkadaştır. Durmadan yayın evleriyle görüşen Erik, her seferinde olumsuz yanıt almaktadır. Fakat Philip, gizemli bir şekilde bir gecede ünlü bir yazar olarak ortaya çıkar.

Yönetmen Joachim Trier’in listedeki ikinci filmi. Diğer filmi Oslo, 31 August’a göre daha sürükleyici ve kısmen daha eğlenceli bir film.

Yönetmen: Joachim Trier

7- Blind


Görme duyusunu kaybeden ve eve kapanan bir yazarın aklını da kaybetmemek için hayata tutunma mücadelesini konu alan film, gerilimi ve dramı yerli yerinde işliyor. Filmin gerçeküstü atmosferi ve iyi oyunculuk performansları da oldukça dikkat çekici.

Filmin yönetmenliğini Reprise ve Oslo 31 August filmlerinin senaristi Eskil Vogt yapıyor. Yazarlıktaki ustalığını ilk filminde yönetmenliğine de taşıyan Vogt, sonraki filmleri için heyecan uyandırıyor.

Yönetmen: Eskil Vogt

8- Bolgen


Norveç’in dağlarının eteklerine kurulu turistik kasabası Geiranger sakinleri sıradan bir güne daha uyanır. Jeolog Kristian ve ailesi kasabadan taşınmak üzeredir. Kristian işindeki son gününde dağlardan gelen tehlikenin farkına varır. Geiranger kasabasını bekleyen tehlikeye iş arkadaşlarını ikna edemeyen Kristian ve kasaba sakinleri hayatlarının en zor gecesini yaşayacaktır.

Yönetmen: Roar Uthaug

9- Kongen Av Bastoy


Norveç’in ıslah adası Bastoy’da geçen film, reşit olmayan suçluların tutulduğu bir hapishaneyi ve onlara sadistçe davranan hapishane müdürü ve gardiyanları konu alıyor. Oldukça katı tutumların ve işkencelerin olduğu bu hapishaneye gelen Erling, bu durum karşısında isyan edecek ve orada bulunan herkesin kaderini değiştirecektir.

Yönetmen: Marius Holst

10- Hodejegerne


Norveç’in en başarılı beyin avcısı olan Roger kendi olanaklarının ötesinde lüks bir hayat yaşamaktadır ve bunu devam ettirebilmek için ikinci bir iş olarak sanat eseri hırsızlığı yapmaktadır. Bir galeri açılışında tanıştığı eski bir paralı asker olan Clas’ın nadide bulunan, değerli bir tabloya sahip olduğunu öğrendiğinde tabloyu ele geçirmek için her şeyini riske eder. Hazırladığı müthiş bir planla birlikte tabloya sahip olan yetenekli adam, peşine düşen deneyimli askerden kaçıp saklanmaya çalışacaktır.

Yönetmen: Morten Tyldum

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.