Header Ads

Oslo Şehri Hakkında Bilgi


Norveç'in başkenti ve en kalabalık şehri olan Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin de adıdır. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo, Kopenhag,ve Stockholm'nin ardından İskandinavya'nın dördüncü büyük şehridir.

Oslo Şehrinin Tarihçesi

Norveç destanlarında Oslo şehrinin kuruluşu geçmektedir. Buna göre şehir, 1049 yılında Harald Hardråde (III. Harald) tarafından kurulmuştur. Son dönemlerde yapılan arkeolojik araştırmalar, Oslo'da 1000 yılı öncesine ait Hıristiyan gömülerini ortaya çıkarmıştır.

Oslo, kentte kalıcı olarak ikâmet eden ilk kral olan Håkon V'in (1299-1319) hanedanlığı itibariyle başkent olarak kabul edilmiştir. Håkon V bu dönemde, günümüzde de Oslo limanında yer alan ünlü Akershus Kalesi'nin yapımını başlatmıştı. Bundan bir yüzyıl kadar sonra Norveç, Danimarka ile olan birliğinde kuvvetten düşünce kralların ikametgâhı da Kopenhag'a kaydı. Böylece önemini yitiren Oslo, uzunca bir süre sıradan bir idari yönetim birimi duruma indirgendi.

Kent, Norveç'in diğer bir önemli kenti olan Bergen karşısında da güçlenince, Norveç'in en popüler kenti haline gelmişti. 1878' de yeni bir isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında aldı.


Oslo Şehrinin İklimi

Ülke kuzeyde yer almasına rağmen nemli ve oldukça ılık olan okyanussal iklim hüküm sürer. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Gulf Stream sıcak su akıntısı kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engeller. Nitekim Bergen de ocak ayı ortalarında sıcaklık 5 C üzerindedir. Buna karşılık iç kısımlarda yer alan Oslo -5 C yakındır.Ve dünyanın en garip iklimi özelliğine sahiptir.Kışları ülkenin genelinde karlı bir hava hüküm sürmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.