Header Ads

Frogner Parkı Hakkında BilgiFrogner Park (Frognerparken) Oslo'un Frogner ilçesinde Majorstuen bölgesinde yer alan kamu parkı ve tarihî Frogner Malikânesi'nin bir parçasıdır. Malikâne parkın güneyinde bulunur ve Oslo Şehir Müzesi'ne ev sahipliği yapar. Park, Frognerseteren Mahallesi ve hatta Frogner ilçesi adını bu malikâneden alır.

Frogner Parkı'nın şu anki merkezinde meşhur Vigeland yerleşimi ve 1920-1943 yılları arasında Gustav Vigeland tarafından yapılmış heykeller bulunmaktadır. Bazen yanlış bir şekilde İngilizce olarak "Vigeland (Heykel) Parkı" olarak anılmasına rağmen, Vigeland yerleşimi ayrı bir park değil, Frogner Parkı içindeki heykellerin adıdır. Heykel parkında bulunan heykeller dışında köprüler ve çeşmeler gibi daha büyük yapılar da yer almaktadır.


Frogner Malikânesi'nin parkı tarihsel olarak daha küçük ve malikânenin merkezideyken 18. yüzyılda sahibi olarak belirtilen asker Hans Jacob Scheel tarafından barok bir park olarak düzenlenmiştir. 19. yüzyılda Alman doğumlu sanayici Benjamin Wegner tarafından romantik bir park olarak düzenlenmiştir. 19. yüzyılda kentin genişlemesi için mülklerin büyük bir kısmı satılmış ve kalan mülkiyet 1896 yılında Christiania belediyesi tarafından satın alınıp halka açık bir park haline getirilmiştir. Jubilee Sergisi 1914 yılında burada bulunmaktaydı. Norveçli heykeltıraş Vigeland, 1920-1943 yılları arasında parka heykel düzenlemeleri yapmıştır. Parkta ayrıca Frogner Hamamları, Frogner Stadyumu ve merkezinde ise Frogner Göleti de bulunmaktadır.

Park, kentin en büyük parkı olup 45 hektarlık alanı kapsamaktadır. Bununla birlikte, tek bir sanatçı tarafında yapılan dünyanın en büyük heykel parkıdır. Frogner Parkı her yıl 1-2 milyon ziyaretçisi bulunan Norveç'in en popüler turistik yeri olmakla birlikte,  her zaman halka açıktır.

Frogner Park ve Vigeland yerleşimi, 13 Şubat 2009'da Miras Yasası uyarınca Norveç'teki ilk park olarak korunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.