Header Ads

Gece Gündüzü Düşlüyor - Ingvar Ambjørnsen

"Zor şartlar altında insan bir şeyin hasretini çekiyorsa, onu vazgeçilmez bir tutku haline getirmesi çok kolaydır."

Ingvar Ambjørnsen'in 2012 yılında yayınladığı "Gece Gündüzü Düşlüyor" romanı, Banu Gürsaler Syvertsen'in çevirisiyle 2016 yılında raflarda yerini almıştır. Ambjørnsen, bu kitabında Sune adında bir gezginin hayatını kaleme almıştır.

Kitapta betimlenen manzara Telemark ve Aust-Agder'in fiziki yapısıdır.

Sune, insanlardan daha çok doğaya hakim, göçebe ve izole yaşayan aykırı bir karakterdir. Sonbaharın başlaması, okulların açılması ve yazlık kulübelerin terk edilmesiyle birlikte Sune bu terk edilen kulübelerin ilginç yerlerde saklanan anahtarlarını bularak içeri girmektedir. İnsanların yataklarında uyuyup, içkilerini içip, yemeklerini yemektedir.

Akıllara Norveç kulübelerini on yıl boyunca yağmalayan Terje Larson'ı diğer adıyla kötü şöhretli "Gezgin"i getirmektedir. Fakat Ambjørnsen'in yarattığı karakterde duvarları boyama, kırdığı camları tamir etmek gibi kendine özgü bir yapısı vardır.

Sune ormanlardan okyanuslara kendi kendine doğayla ilgili açıklamalar yapmakta ve bazen diyalog odaklı konuşmaları arasında değişimli olarak eylemler gelişmektedir. Sune yalnızlığı sevmesine karşın, giderek çeşitlilik gösteren bağlantılar, ilişkiler ve iyilikler arasında kendini bulmaktadır.

Karanlık ormandan çıkagelen bir kadın, Sune'nin hayatı değiştirmiştir.

Kendimizi motosikletçi insanların, eski hippilerin, özensiz idealistlerin  ve  diğer ruhların arasında buluyoruz. Öyle ki birçoğu kendine özel romanı hak etmektedir.

Sune'nin betimlemeleri baştan çıkarıcıdır, daha fazlasını okumak için sabırsızlanacaksınız.

Kitabın Adı: Gece Gündüzü Düşlüyor
Özgün Adı: Natten Drømmer om Dagen
Yazar: Ingvar Ambjørnsen
Çeviren: Banu Gürsaler Syvertsen
Sayfa Sayısı: 336
Yayın: Ayrıntı Yayınları

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.