Header Ads

Görülmeyenler - Roy Jacobsen

Balık, fırtına ve mülk...
Küçüğü büyük kılan bir ustanın elinden çıkan etkileyici bir kitap.

Jacobsen kültürel bir yolculuğa çıkararak, 1913 ve 1928 yılları arasında Helgeland kıyısında yaşayan
bir ailenin hayatını ve yaşam koşullarını araştırmaları ile destekleyerek okuyucuya sunmuştur. Görülmeyenler ayrıca Norveç Tarihi'ne bir parça ışık tutmaktadır.

Barrøy ailesinin hayatına konuk olduğumuz kitapta, kitabın merkezindeki karakter olan Ingrid küçük bir kasabada yaşayan, tek macerası okyanus olan 3 yaşında bir kız çocuğudur.

Balıkçılık ve iş tekniklerini uzunca ve derinlemesine anlatmış; araç tasarımları, tekne, karmaşık yapıları ve bina biçimlerini belli belirsiz bir biçimde şairane bir düz yazı ile yazmıştır. Roy Jacobsen sadece insan figürlerini görülebilir yapmamış, aynı zamanda okuyucuların daha bilgeli olmasını sağlamıştır.

Kişiler arası olaylar ile rüzgar fırtınası gibi dramatik doğa olayları arasında benzersiz geçişler yapan kolay ve eğlenceli bir okuma deneyimi.

Kitabın Adı: Görülmeyenler
Özgün Adı: De Usynlige
Yazar: Roy Jacobsen
Çeviren: Deniz Canefe
Sayfa Sayısı: 179
Yayın: Yapı Kredi Yayınları

Roy Jacobsen (d. 26 Aralık 1954) Norveçli roman ve kısa hikaye yazarıdır. Oslo'da yaşayan Jacobsen, ilk kısa hikaye koleksiyonu olan Fangeliv (1984) yayınlayarak yazarlık kariyerine başlamış ve Tarjei Vesaas' debutantpris ödülünü kazanmıştır. Edebiyat alanında prestijli Norveç Eleştirmenleri Ödülü'nün galibi ve romanlarından ikisi İskandinav Konseyi Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.