Header Ads

Hızlandıkça Azalıyorum - Kjersti Skomsvold

"Buna değer mi bilmiyorum, hayat yaşamaya değer mi bilmiyorum. Bunu ölmeden önce bilemem, büyük olasılıkla öldükten sonra da bilemem"


Mathea, Haugerud'da yaşayan kocası Epsilon'u kaybetmiş, yaşlı bir kadındır. Tüm hayatını düşünmeyerek ve insanlara karşı kendini görünmez kılarak geçirmiştir. Şimdi ölümü beklerken, hatırlamayı istemektedir.


Hızladıkça Azalıyorum romanında ne zaman gülüp ne zaman ağlayacağınızı kestiremiyorsunuz. Yazarın, Mathea'nın "gezileri" tasvir edişi harika ve bazen komiktir. Skomsvold toplumdaki son tabu konuları ele almaktadır.

Kitabın Adı: Hızlandıkça Azalıyorum
Özgün Adı: Jo fortere jeg går, jo mindre er je
Yazar: Kjersti Skomsvold
Çeviren: Deniz Canefe
Sayfa Sayısı: 132
Yayın: Jaguar Kitap

Kjersti Annesdatter Skomsvold (d. 3 Aralık 1979, Oslo) Norveçli bir yazardır. 2009 yılında "Hızlandıkça Azalıyorum" kitabını yayınlayarak Norveç'in güçlü yazarları arasına girmiştir. Kitap, Tarjei Vesaas'den (Norveç Yazarlar Birliği Birliği Edebiyat Konseyi tarafından değerlendirilmiştir) ilk ödülünü kazandı ve 2013'te Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü'nün kısa listesine girmiştir. Skomsvold, romanı oyun haline getirmiş ve 2014'te Ulusal Tiyatro'da ilk gösterimini yapmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.