Header Ads

Ingvar Ambjørnsen Kimdir?


Ingvar Even Ambjørnsen-Haefs, 20 Mayıs 1956 yılında Norveç'in Tønsberg kentinde doğmuştur. Ambjørnsen, liseyi bırakıp, Larvik'te bir meslek okulunda tipografi alanında bir yıllık bir eğitim almıştır.

Ingvar Ambjørnsen 1981 yılında ilk romanı "23-salen", yarı otobiyografik niteliktedir. Bunu 1982 yılında yazdığı "İnsan Postuna Bürünmüş Köpek (Sarons Ham)" ve "Den siste revejakta(1984, 2008'de filmi çıkmıştır.)" takip etmiştir. İlk romanlarında, özellikle Norveç toplumunda mevcut standartları üzerinden hippi hayali gerçekleştirmeye çalışan esrar bağımlılarını tasvir etti. 1986 yılında en büyük romanı olan "Beyaz Zenciler (Hvite Niggere)"de, uyuşturucu kullanımını ve politik olmayan bir isyanı bir avuç dolusu gencin yaşantısı ve dayanışması üzerinden tasvir etmiştir.

"Stalins øyne(1985)", "Heksenes kors (1987)", "San Sebastian blues (1989)" ve "Den mekaniske kvinnen (1990)" gibi bir dizi suç ve gerilim romanı da yazmış çok üretken bir yazardır. "Devlerin Düşüşü (Kjempene faller,1987)" ile başlayan Pelle ve Prof polisiye gençlik dizisi, çok geniş bir kitleye ulaşmıştır. 1995 yılında Pelle ve Prof serisinin son kitabı Storbyens stemme yayınlanan serinin tam tamına dokuz kitabı bulunmaktadır ve bunlardan üçü filme adapte edilmiştir.

Elling serisiyle hem büyük bir okuyucu kitlesi edinmiş hem de birçok ödül almıştır. Elling serisi kitapları; Utsikt til paradiset (1993), Fugledansen (1995, Brage Ödülü), Brødre i blodet (1996, Norveçli Kitapçılar Ödülü) ve Elsk meg i morgen (1999). Burada duygusal sezgisini kullanarak, güzel bir ciddiyet ve mizah karışımı ile sosyal toplum standartlarına uymayan, aykırı bir insanı anlatıyor. 2001 yılında yönetmen Petter Næss ve Ambjørnsen'in "Brødre i Blodet"  kitabından uyarlanan Elling filmi 2002, Akademi Ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterilmiştir.

Kaygı, yalnızlık ve varoluş anlamsızlığı üzerine odaklanarak daha koyu bir temayı işlediği kitapları;
"Sorte mor (1994)" ve "Natt til mørk morgen (1997)". Tavandaki Kukla (Dukken i taket, 2001), bir kadının intikamını anlatmakta ve "Delvis til stede (2003)" çağdaş edebiyatın önde gelen öykülerinden biri olarak Ambjørnsen'in pozisyonunu güçlendirir.

Innocentia Park (2004) romanı Almanya'da yaşayan bir emlak spekülatörünün boş hayatını yapılandırmasına yönelik olay örgüsüdür. En lang natt på jorden (2007), Norveç kitap ve medya dünyasında yaptığı yansımalarda dolaysız hiciv ve ironi içemekte ve Opp Oridongo (2009) kitabında, Nordvestlandet'de hassas insanlara yakın ve samimi bir tasvir yapmıştır.

Ambjørnsen'in çocuk ve makale koleksiyonları da bulunmaktadır. Dronningen sover (2000) adında e-kitap formatında bir kitabı daha bulunmaktadır. Kitaplarının yanı sıra çok sayıda hem ulusal hem de uluslararası başarı ödülü almıştır.

1985 yılından beri Alman eşi ve çevirmeni olan Gabriele Haefs ile Hamburg'ta yaşamaktadır. 2009 yılında  Larvik'in fahri hemşehrisi seçilmiştir.

1 yorum:

  1. En güzel aşk kitapları arayanlar için en güzel aşk romanları şeklinde bir liste hazırladım ve paylaştım. Tıklayın ve inceleyin >>> en güzel aşk kitapları

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.