Header Ads

Kjersti Skomsvold Kimdir?


Kjersti Annesdatter Skomsvold, 3 Aralık 1979 yılında Oslo'da doğmuştur. Oslo Üniversitesi'nde ve Trondheim'deki Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde Matematik ve Bilgisayar Bilimi eğitimi almıştır. Lillehammer'da bulunan Nansen Akademi'de Yazarlar Sınıfı'na katıldı ve Bergen'deki Yazı Akademisi'ndeki eğitimini de tamamlamıştır. Ayrıca Oslo Üniversitesi Edebiyat okumuş, son olarak Caen Basse-Normandie Üniversitesi'nde Fransızca eğitimi almıştır.

Bir şiir koleksiyonu ve birkaç romanı bulunmaktadır. Antolojilerde ve edebi dergilerde birkaç makale, kısa hikaye ve şiirler yayınlamıştır. Skomsvold'un kitapları şu ana kadar yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

2009 yılında "Hızlandıkça Azalıyorum" kitabını yayınladıktan sonra Norveç'in güçlü yazarları arasına girmiştir. Kitap, Tarjei Vesaas'den (Norveç Yazarlar Birliği Birliği Edebiyat Konseyi tarafından değerlendirilmiştir) ilk ödülünü kazandı ve 2013'te Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü'nün kısa listesine girmiştir. Skomsvold, romanı oyun haline getirmiş ve 2014'te Ulusal Tiyatro'da ilk gösterimini yapmıştır.

"Bokvennen litterært magasin" edebiyat dergisinin yayın kurulunda görev yapmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.