Header Ads

Oslo'da Gezilecek 10 Yer

Norveç'in başkenti ve en büyük şehir olan Oslo, aynı zamanda İskandinavya'nın da dördüncü büyük şehridir. Dünyanın en pahalı şehirlerinde biri olan Oslo'da gezilecek yerlerle ilgili hazırladığımız listeye bu yazıdan ulaşabilirsiniz. İşte Oslo gezilecek yerleri ile ilgili bilgiler:

Vigeland Müzesi


Oslo'nun göbeğinde bulunan Vigeland Müzesi, şehrin turist çeken noktalarından bir tanesi. Çarpıcı heykeller ve tekne kalıntılarının bulunduğu müzede zaman zaman etkinlikler de düzenleniyor. Bu etkinliklere denk gelirseniz, piyano ve gitar dinletilerine eşlik edebilirsiniz. Frogner Parkı'nın içerisinde bulunan müzede heykeltıraş ve filozof Vigeland'ın birbirinden eşsiz eserlerini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Norveç Ulusal Opera Binası


Oslo'da bulunan Ulusal Norveç Opera ve Bale Binası, oldukça modern bir yapıdır. Limanın yakınında bulunan binanın balkonu, ziyaretçilere oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Büyüleyici bir mimariye sahip olan Norveç Opera Binası, ilk inşa edildiğinde bembeyaz bir renkte olmasına rağmen insanların gözlerini alarak rahatsızlık verdiği gerekçesiyle asitlerle yıkanmış, mat ve griye yakın bir bir hal almıştır.

Fram Polar Gemi Müzesi


Oslo'nun en iyi müzelerinden biri olarak gösterilen Frame Polar Gemi Müzesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Güney Kutbunun keşfine katılan Fram Gemisi, bu müzede sergileniyor. Bu orta boyutlu geminin kuzeyden güneye giderek keşif yaptıktan sonra tekrar Oslo'ya dönebilmesi, oldukça önemli görülüyor. Ayrıca müzenin içerisinde küçük bir sinema salonu bulunuyor. Bu salonda kutuplara yapılan yolculuklarla ilgili filmleri seyredebiliyorsunuz.

Akershus Şatosu


Akershus Şatosu'na giden su kolu ve ağaçlık yol, daha şatoya gelmeden sizi güzel bir manzaranın içerisine alıyor. Liman ve Oslo Belediye Binası'nın hemen sol tarafında yer alan tepenin üzerinde bulunan Şato, hem tarihi hem de Oslo Limanı'nı gören manzarası ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Oslo'yu ve liman bölgesini savunmak için inşa edilmiş olan Akershus Şatosu, tarih meraklıları için güzel bir gezilecek yer olarak karşımıza çıkıyor.

Oestbanehallen


Oslo'da yemek yemek veya bir şeyler içmek için tercih edilen yerlerden biri olan Oestbanehallen, 1970 yılına kadar tren istasyonu olarak kullanılmıştır. Farklı bir atmosferde Oslo yemeklerinin tadına bakmak ve alışveriş için tercih edilen Oestbanehallen, mini bir alışveriş merkezidir.

Drobak


Oslo'dan Fiyord yolu ile veya feribot ile ulaşılabilen Drobak, Oslo'da gezilecek bir başka turistik bölgedir. Klasik bir Norveç köyü olan Drobak, Oslo'ya yakın bir konumda bulunuyor ve şehrin kırsallarından geçerek ulaşım sağlanabiliyor.

Norveç Halk Müzesi


Oslo'da bulunan Halk Müzesi, Norveç'in 15.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar olan yaşam tarzını yansıtan turistik bir yer. Bölgede bulunan birçok eski barakadan, bazıları ziyarete açık. Norveç çiftlik hayvanlarını da görebileceğiniz Halk Müzesi, açık hava müzesi olarak geçiyor. Müzede Norveç'in eski halk kıyafetlerinden alet ve ekipmanına kadar birçok eşya sergileniyor.

Holmenkollen Gök Müzesi ve Atlama Kulesi


Oslo'dan önce metroyla sonra da biraz yürüyerek ulaşacağınız Holmenkollen Gök Müzesi ve Atlama Kulesi, turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. Olimpiyatlar için inşa edilen Atlama Kulesi, kış döneminde kullanılabiliyor. Yaz döneminde ise zincirle atlamalar yapılıyor. Kışın ayrı bir güzellik sunan bölge, kayak meraklıları için daha da cazip bir yer!

Kaplan Heykeli


Oslo'da bulunan Kaplan Heykeli, 2000 yılında yapılmıştır. Oslo'nun sembolü olan Tigerstaden Heykeli, Opera Binası'na yakın bir konumdadır. Turistlerin fotoğraf çekinmek için tercih ettiği bu heykel, Ostbanehallen Alışveriş Merkezi'nin önündeki meydandadır.

Viking Gemi Müzesi


Norveç denince akla ilk gelen şey, Vikinglerdir! Başkent Oslo, Viking Gemi Müzesi ise her yıl binlerce turist ağırlıyor! Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Vikinglerin Gemi Müzesi, Viking yaşam ve kültürünün tanıtıldığı bir yer. Müzede yer alan 9.yüzyılda inşa edilen eski Viking gemisi Gokstad, en çok ilgi görenlerden. Ana malzemesi meşe olan Gokstad Gemisi, 240 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.