Header Ads

Açlık - Knut Hamsun

"Gözlerimi açınca, eski alışkanlık, bugün için bir ümit var mı diye düşünmeye başladım."

20. yüzyılın en önemli ve tartışmalı yazarı Knut Hamsun tarafından yazılan 1890'da yayınlanan otobiyografik bir romandır. Eserin bir kısmı Danimarka dergisi Ny Jord'da 1888 yılında anonim olarak basılmıştır. Hamsun'un edebi atılım romanı olmakla birlikte modern psikoloji odaklı olağanüstü bir eserdir. Açlık insan zihninin mantıksızlığını ilginç ve bazen esprili bir biçimde tasvir etmiştir.

Romanda kendi sanatsal yeteneğini ortaya koyabilmek için mücadele eden bir yazarın yoksulluk, açlık ve umutsuzluğunu anlatılmıştır. Kitap, ötekileştirmenin ve takıntının psikodinamik özelliklerini göz alıcı bir biçimde anlatmakla birlikte, kendi kendine zarar vermenin eşiğinde olan bir insanın unutulmayacak bir portresini çizmektedir.

Norveç'in şaibeli gururu Hamsun; Kafka, Joyce ve Henry Miller gibi birçok 20. yüzyıl yazarlarını etkilemiştir. Son derece etkileyici, dönüm noktası roman, "insanın ruhundaki keşfedilmemiş kuytularını" anlatan bir kitap olarak kitap severler tarafından geniş bir okuyucu kitlesi bulmuştur.

Kitap, üç kere sinemaya uyarlanmıştır; bunlardan ilki, 1966 yılında Danimarka-Norveç-İsveç ortak yapım filmi olan "Açlık" filmi, bir diğeri 2011 yılında "Açlık" adıyla izleyiciye sunulan Amerikan filmi ve en sonuncusu ise 2012 çekilen, "Kuş Yemi Yiyen Oğlan" Yunan filmi,  genel olarak bu kitaptan esinlemiştir.

Kitabın Adı: Açlık
Özgün Adı: Slut
Yazar: Knut Hamsun
Çeviren: Behçet Necatigil
Sayfa Sayısı: 160
Yayın: Varlık Yayınları

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.