Header Ads

Bryggen Hakkında Bilgi


Bryggen (İskele), diğer bir adıyla Tyskebryggen (Alman İskelesi) Norveç'in ve Bergen'in en çok dikkat çeken turistik yerlerinden biridir. Norveç Bergen'deki Vågen limanının doğu yakasında yer alan bir dizi Hansa ticaret binasıdır. 1702 yılındaki büyük yangından sonra yeniden inşa edilen Bryggen, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Bryggen'in Tarihçesi

Bergen şehri, Tyskebryggen'in orijinal sınırları içinde yaklaşık 1070 yılında kurulmuştur. Store Norske Leksikon Ansiklopedisi'ne göre ortaçağ'da Bryggen bölgesi, Stretet (Øvregaten) yolu ile kuzeydeki Holmen'den, güneydeki Vågsbunnen'e kadar uzanan tüm binaları kapsamaktadır ve en eski iskele yapısı 1100 yılına dayanmaktadır.1350'li yıllara gelindiğinde, Hansa Birliği burada kurulmuş ve Tyskebryggen, Norveç'teki Hansa ticaret faaliyetlerinin merkezi olmuştur. Hansa Tüccarları tarafından bu binalar, özellikle Kuzey Norveç'ten gelen kurutulmuş balık ve Avrupa'dan getirilen tahıl deposu olarak kullanılmıştır.

1702 yılında Hansa Birliği'ne ait bu binalar bir yangın sonucunda büyük bir hasar almış, bazı binalar yakılmış ve bazıları tamamen yok olmuştur. Rıhtım kenarındaki depoların ve idari binaların yangında yok olmasından dolayı, genelde daha yeni yapılara sahiptir.

1955'te 13 yıl boyunca süren kazılarda Bergen yazıtları olarak bilinen günlük biçimdeki runik yazılar ortaya çıkmıştır.

1976 yılında Bryggen Müzesi kurulan bu bölgede bugün mağazalar, restoranlar ve barlar bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.