Header Ads

Norveç Bergen Şehri Hakkında Bilgi


Tarihteki adı Bjørgvin olan Bergen, Norveç'in batı kıyısındaki Hordaland Eyaleti'nde yer almaktadır. 2016'nda yapılan nüfus sayımına göre şehirde 420.000 kişi yaşamaktadır. Norveç'te Oslo'dan sonra en büyük ikinci şehridir. 465 kilometre karelik alanı kaplayan kent, Bergenshalvøyen Yarımadası'nda bulunmaktadır. Şehrin birçok yerleşim yeri adalar üzere kurulmuştur. Etrafı dağlarla çevrili Bergen, aynı zamanda  yedi dağlı şehir olarak bilinmektedir. Şehir,  Hordaland Eyaleti'nin idari merkezidir. Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Ytrebygda, Årstad ve Åsane adlarında sekiz ilçeden oluşmaktadır.

Şehrin ekonomisi denizcilik, açık deniz ham petrol endüstrisi ve deniz sanayisine dayanmaktadır. Bununla birlikte yüksek lisans eğitimi, medya, turizm ve finans alanları da ekonominin geliştiği sektörlerdir. Bergen, Norveç'in yük ve yolcu taşımacılığında en yoğun limanına sahiptir. Bununla birlikte Bergen Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite de bulunmaktadır.


Bergen Şehri'nin Tarihçesi: 

Bergen Şehri, 1020 yılında kurulmuştur. 13. yüzyılda Norveç'in başkenti olan şehirde, merkezi bir idare oluşturulmuştur. Şehrin katedrali, 12. ve 13. yüzyılda kraliyet taç giyme törenine ev sahipliği yapmıştır. Kral Haakon V'in hükümdarlığı döneminde  ülkenin başkenti Oslo'ya taşınmıştır. 14 yüzyılın ortalarında, Alman tüccarları, Hansa Birliği'nin dört kontorundan birini Bergen'deki UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Bryggen'de kurmuştur.

15. ve 16. yüzyılları boyunca kent, İskandinavya'nın en büyük şehirlerin biri ve Norveç'in ise en büyük şehriydi. 1600 yılında Hansa Birliği'ne verilen imtiyazların Norveçli tüccara verilmesinden dolayı, 1750'de Hansa Kontor'u kapanmıştır.


Bergen Şehri'nin İklimi:

Bergen ılıman okyanusal iklime sahip fakat bulunduğu enleme göre biraz daha sıcaktır. Kışın, sıcaklık -10 derecenin altına nadiren düşmekte ve yaz sezonunda ise 20 derecenin üstüne çıkmaktadır. Çevresini saran dağlar nedeniyle, her mevsimde yağış alan bu şehirde, yıllık yağış ortalama 2,250 milimetredir.

Bugüne kadar, en yüksek sıcaklık 31.8°C ve en düşük sıcaklık ise −16.3 °C olarak kayıtlara geçmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.