Header Ads

Norveç'te Kuzey Işıklarını İzlemek İçin Tavsiyeler


Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları, Norveç turizminin de gözde aktvitelerinden biridir. İsveç, Finlandiya ya da İzlanda gibi ülkelerden de gözlemlenebilen Kuzey Işıkları için Norveç'te en çok tercih edilen şehir Tromso'dur. Hem havaalanı bulunması hem de kutup dairesi içindeki en büyük şehir olması nedeniyle Tromso bu konudaki en iyi seçeneklerdendir.

Kuzey Işıklarının tam olarak ne zaman görüleceği bilinmese de 2-3 günlük tahminler yapılabiliyor. İstatistiklere göre Tromso'da Ocak-Mart ayları arasında her üç günde bir bu ışıkları görmek mümkün. Ağustos ayından itibaren başlayan Kuzey Işıklarını Mart ayının sonuna kadar görmeniz mümkün. Ne kadar uzun süre kalırsanız, bu ışıkları görme şansınız da o kadar yüksek oluyor. Gece süresinin daha uzun olduğu kış ayları, bu aktivie için daha iyi bir seçenek elbette.

Norveç Kuzey Işıkları için Geyik Turu, Köpek Kızağı Turu, Snowmobile, Cross-Country Skiing, Kuzey Işığı Kovalama Turu gibi farklı turlar düzenleniyor. Turların fiyatları 100-250 Euro arasında değişiyor. 3-4 tanesine katılacağınızı düşünürsek, turlar için 700-800 Euro kadar bir bütçe ayırmanız gerekecek.

Kuzey Işıkları, biraz da şans işi. Örneğin 2016 yılında Tromso'da 14 gün üst üste ışıkların görülmediği de olmuş. Gökyüzünün tamamen açık olması ve yeterli Güneş aktivitesinin olması, bu ışıkların çıkması için temel etkenler. Son olarak akıllı telefonlar için üretilen Norway Lights uygulaması, Kuzey Işıkları için üç günlük tahminler sunuyor. Gitmeden bu uygulamayı indirmeniz yararlı olacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.