Header Ads

Trondheim Şehri Hakkında Bilgi


Trondheim, eski adlarıyla Kaupangen, Nidaros ve Trondhjem, Sør-Trøndelag eyaletinde bulunan bir şehirdir. 187,353 nüfusu ile Norveç'in üçüncü kalabalık belediyesi ve dördüncü büyük kent bölgesidir. Trondheim Sør-Trøndelag eyaletinin yönetim merkezi olarak işlev görmektedir. Şehir Trondheim Fiyordu'nun güney kıyısınında Nidelva nehrinin ağzında yer almaktadır.

Trondheim Şehrinin Tarihçesi

Trondheim, 997 yılında Viking Kralı Olav Tryggvason Kaupangen (Türkçe: pazaryeri) adını almıştır. Şehir, başlangıçta Kral Olav tarafından askeri amaçlar için sık sık kullanırken, 1217 yılına kadar Norveç'in başkenti ve kralın kenti olmuştur.

Orta Norveç'teki kaya oymalarından, Nøstvet ve Lihult kültürlerinden ve Corded Ware kültürünün gösterdiği gibi, insanlar binlerce yıldır bölgede yaşamaktadır. Antik çağda, Norveç Kralları, Nidelva nehri ağzından bütün özgür adamların bir araya getirildiği Trondheim'daki Øretinget'e seslenmiştir. 1197'de Kalvskinnet Savaşı'nda Kral Sverre Sigurdsson ve Birkebiner Savaşçıları Erling Skakke'ye karşı kazandıkları zafer de Tronheim'de sahne almıştır.

Trondheim 1152'de Norveç'in Nidaros Katolik Başpiskoposluğu'nun merkeziyken, 1537'de Lüteryan Protestanlığı'nın başlatılmasından sonucu, son Başpiskopos Olav Engelbrektsson kentten Hollanda'ya kaçmak zorunda kalmış ve bugünkü Lier, Belçika'da ölmüştür.


Şehirde, büyük ve küçük dereceli birçok yangın meydana gelmiş ve binaların büyük kısmının ahşap olmasından dolayı yangın çok ciddi hasarlara sebebiyet vermiştir. Özellikle 1651 yılındaki yangında şehir içindeki binaların %90'ını yok olmuştur. Bunun dışında 1681'deki Horneman Ateşi diye anlandırılan yangın kentin General Johan Caspar von Cicignon öncülüğünde yeniden inşasına yol açmıştır.

26 Şubat 1658 tarihinde Roskilde Antlaşması'ndan sonra, Trondheim ve Trøndelag, kısa bir süre için İsveç' bağlanmış, ancak bölgede 10 ay süren çatışmadan sonra Kopenhag Anlaşması ile 27 Mayıs 1660'da nihai olarak sonuçlanmıştır.

II. Dünya Savaşı'nda Norveç istilasının ilk günü 9 Nisan 1940'tan, 8 Mayıs 1945 Avrupa Savaşı'nın sonuna kadar Trondheim Nazi Almanya'sı tarafından işgal edilmiştir. Ünlü Norveçli Gestapo ajanı Henry Rinnan'ın evi Trondheim'de olmakla birlikte, Ekim 1942'de sıkıyönetim ilan edilmesi de dahil olmak üzere işgalci güçler tarafından bölge halkı sert bir muameleye tabi tutuldu.Bu süre zarfında Almanlar şehri ve çevresini denizaltılar için büyük bir üs haline getirip, büyük denizaltı üssü ve deposu DORA I'i inşa etmişlerdir.

Trondheim Şehrinin İklimi

Trondheim kentinde ağırlıklı olarak ılıman okyanusal iklim hakimdir. Ancak nemli kıtasal ve kutupaltı okyanus iklimlerine de yakındır. Fiyorttan uzakta olan belediyeler daha soğuk bir kış; şehir merkezi gibi fiyortlara yakın kısımlarda daha ılıman kış görülmektedir.

Trondheim, çoğunlukla dış sahildeki güçlü güney ve güneybatı rüzgarlarından korunmaktadır. En yüksek sıcaklık 22 Temmuz 1901 tarihinde, 35°C, en soğuk Şubat 1899 ayında, -26.1°C, kaydedilmiştir.


Trondheim Şehrinde Eğitim ve Araştırma

Trondheim, birçok teknik laboratuvar olanakları ve disiplinleriyle Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne (NTNU) ve Norveç İşletme Okulu (BI-Trondheim)'na ev sahipliği yapmaktadır. St. Olavs Üniversitesi Hastanesi, şehir merkezinde hizmet vermekte ve NTNU ile hem araştırma hem de tıp eğitiminde işbirliği içindedir.

İskandinavya'nın en büyük bağımsız araştırma kuruluşu olan SINTEF'in 1300'ü Trondheim'de olmak üzere 1800 çalışanı bulunmaktadır.. Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Akademisi, Trondheim'daki Kuhaugen'de bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.