Header Ads

Viking Gemi Müzesi


Viking Gemi Müzesi (Vikingskipshuset på Bygdøy) Oslo'nun Bygdøy Yarımadası'nda bulunmaktadır. Oslo Üniversitesi'nin bünyesindeki Kültürel Tarih Müzesi'nin bir parçası ve Tune, Gokstad (Sandefjord), Oseberg (Tønsberg) ve Borre Höyük mezarlığından arkeolojik kalıntılar sunmaktadır.

Viking Gemi Müzesi'ndeki başlıca ilgi çeken eserler Oseberg gemisi, Gokstad gemisi ve Tune gemisidir. Ayrıca, Viking Dönemi'nden kalma kızak, yatak, at arabası, ahşap oymacılık eserleri, çadır parçaları, kovalar ve diğer mezar eşyaları bulunmaktadır. Müzenin en çekici gemisi olan Oseberg, dünyanın en büyük gemi gömüsünden kazılmıştır.


Viking Gemi Müzesi'nin Tarihçesi

1913 yılında Gokstad ve Oseberg gemileri Oslo Üniversitesi'nin geçici sığınaklarında korunmaktayken, İsveçli Profesör Gabriel Gustafson, Viking Dönemi'ne ait bir bina yapılmasını önermiştir. Bunun sonucunda bir mimari yarışma düzenlenmiş ve Arnstein Arneberg kazanmıştır.

Norveç Parlementosu tarafından Oseberg Gemisi için finanse edilen geniş odanın yapılmasından sonra 1926 yılında üniversitenin sığınağından buraya getirilmiştir. 1932 yılında Gokstad ve Tune gemileri için inşa edilen odalar tamamlanmıştır. II. Dünya Savaşı'ndan dolayı tüm binanın inşası 1957 yılında bitmiştir. Diğer kalıntıların çoğunluğu Oseberg'de yapılan kazıda bulunmuştur.

Oslo Üniversitesi, 20 Aralık 2000 tarihinde Tarihi Müzesi tarafından, gemileri ve tüm kalıntıları Bjørvika'ya taşınmak için önerilen teklifi, olası yangın ve aşırı kalabalık tehlikeleri nedeniyle gemileri mevcut konumlarında bırakmak daha riskli olacağından dolayı desteklemiştir. Fakat Bakanlık, taşınması durumunda çok hasar alacağından 2015 yılında Bygdøy'deki mevcut yerleşkenin genişletilmesi için yarışma yapmış ve  "NAUST" önerisiyle bir Danimarka firması olan AART kazanmıştır.

Müze Giriş Saatleri: 
Yaz Sezonunda (1 Mayıs - 30 Eylül): Her gün 09.00 - 18.00
Kış Sezonunda (1 Ekim - 30 Nisan): Her gün 09.00 - 16.00
*6-13 Şubat 2017 tarihleri arasında müze kapalıdır.

Müze Giriş Ücretleri:
Yetişkin: 100 NOK
Öğrenci/Yaşlı: 80 NOK
En az 10 kişilik gruplarda (kişi başı): 50 NOK
Çocuklara ve Oslo Pass kullananlara ücretsizdir.

Rehberli Turlar:
Randevu alarak rehberli turlara katılabilirsiniz.

Sergiler hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Adres: Huk aveny 35, Oslo
Telefon: (+47) 22 85 19 00
E-mail: postmottak@khm.uio.no

Nasıl Gidilir?:
Feribot No.91 > Dronningen (Nisan-Ekim)
Otobüs No.30 > Vikingskipene

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.