Header Ads

At Çalmaya Gidiyoruz - Per Petterson

"Canımızın ne zaman acıyacağına gerçekten kendimiz karar veririz"

2003 yılında Per Petterson tarafından yazılan kitap, 2007 yılında dünyanın en zengin edebiyat ödüllerinin arasında gösterilen Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

Kitapta, kişisel bir trajedi yaşadıktan sonra inzivaya çekilmek üzere olan Trond'un hayatı anlatılmaktadır. Olay 1948 yılında, babasıyla birlikte İsveç sınırına tatile gitmesiyle başlamıştır. Trond ve sürekli farklı fikirlerle ikisini bir maceranın içine sokan arkadaşı Jon bir sabah "ödünç" atlarla gezmek için bir tarlaya girerler. Gelişen olaylar sonucunda Jon garip bir üzüntü içine girmiştir. Trond kısa sürede Jon'un başına gelenleri öğrenir ve bu olay her iki oğlan için hayati önemi olan kayıpların başlangıcına işaret eder.

II.Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında, masum insanların kaybedildiği, ailelerin parçalandığı dönemde Petterson'un kırsal yaşamı büyüleyici bir şekilde betimlediği bir Norveç masalıdır.Kitabın Adı: At Çalmaya Gidiyoruz
Özgün Adı: Ut og stjæle hester
Yazar: Per Petterson
Çeviren: Deniz Canefe
Sayfa Sayısı: 224
Yayın: Metis Yayıncılık

Roy Jacobsen (d. 18 Temmuz 1952, Oslo) Norveçli roman yazarıdır. İlk kitabı Aske i munnen, sand i skoa (Ashes in My Mouth, Sand in My Shoes)  1987 yılında yayınladığı kısa hikayeler derlemesidir. At Çalmaya Gidiyoruz (2003) kitabıyla edebiyat hayatındaki büyük başarısını yakalamıştır. Knut Hamsun ve Raymond Carver'den etkilenen yazarın kitapları bugün 50'den fazla dile çevrilmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.