Header Ads

Bergen'de Gezilecek 10 Yer


Norveç'in batı kıyısındaki Hordaland eyaletinde yer alan Bergen şehri, ülkenin Oslo'dan sonraki en büyük şehridir. Bergen denizcilik işletmeleri, su ürünleri yetiştiriciliği ve deniz araştırmaları gibi alanlarda uluslararası bir merkez haline gelmiştir. Özellikle, Avrupa'nın ikinci büyük okyanus coğrafyası araştırma merkezi olan Deniz Araştırmaları Enstitüsü deniz ekosistemleri ve su ürünleri alanların araştırma yapmakta ve danışmalık hizmeti vermektedir.

Bergen, Batı Norveç bölgesinin gayri resmi başkenti olarak kabul edilmektedir. Turizm, Bergen için önemli geçim kaynaklarından biridir. Şehirdeki oteller artan turist sayısı ve konferans dolayısıyla zaman zaman dolmaktadır. Biz de bu yazımızda turizm kenti Bergen'de gezilecek 10 yeri derledik.

Bryggen:


Bryggen Hansa İskelesi, Bergen'in en popüler turistik yeridir. Restoranlar, stüdyolar, atölyeler ve butik dükkanlarla dolu olan Bryggen eski ahşap tüccar evleri ve dar geçitleri ile görülmeye değer bir alandır. 14. yüzyıldan kalma birçok görüntü, eser ve Bryggen Müzesi görülmeye değer yerler arasındadır. Bryggen ile daha geniş bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bergen Balık Marketi:


Kentin büyüleyici ana limanın güneydoğusunda yer alan Bergen Balık Marketi (Torget), Norveç'te en çok ziyaret edilen açık hava marketidir. Market, 1200'lü yıllardan beri tüccarların ve balıkçıların buluşma noktası olmuştur. Balık Merketi'nde, balık ürünlerinin yanı sıra meyve ve sebze de satılmaktadır.  Burada satılan ürünler, normal marketlerde satılan ürünlere göre daha pahalıdır.

Hansa Müzesi:


Finnegården'da bulunan Hansa Müzesi (Det Hanseatiske Museum og Schøtstuene), 1872 yılından beri hizmet vermektedir. Bu müze, liman bölgesinde yaşayan Hansa Birliği (Alman tüccarlar)'nin yaşamları, kullandıkları silahlar ve ekipmanlar hakkında çok geniş bilgiler sunmaktadır. Müzede bulunan eserlerin sayısının artmasından dolayı "Murtasken" adlı bir bina daha eklenmiştir.

Bergenhus Kalesi:


İskandinavya'nın en etkileyici yapılarından biri olan Bergenhus Kalesi (Bergenhus Festning), Norveç'in en eski ve en iyi korunmuş kalesidir. 16. yüzyıldan beri Bergen Limanı'nın girişinde bulunmaktadır. İçinde yer alan Bergenhus Kale Müzesi, 1940 ve 1945 yılları arasında Alman İşgali sırasında, kadınların ve bazı grupların direnişlerini anlatan sergiler yer almaktadır. Ayrıca, 12. yüzyıldan kalan kalıntılarla 1660 yılında inşa edilen Sverresborg duvarını da inceleyebilirsiniz.

Bergen Katedrali:


Bergen Katedrali (Bergen Domkirke), tarihi kayıtlara göre 1181 yılında inşa edilmiştir. O dönemde bu görkemli katedral bir manastır kilisesi olarak kullanılmıştır. 1623 ve 1640 yıllarında çıkan yangınlardan dolayı katedral revize edilmiştir. 1880'li yıllarda yenilenme çalışmalarında katedralin iç mekanı, mimar Christian Christie tarafından rokoko tarzında düzenlenmiştir.

Grieghallen:


Grieghallen konser salonun ismi, 1880-1882 yılları arasında Bergen Filarmoni Orkestrası'nda orkestra şefi olarak görev alan Bergen doğumlu, Edvard Grieg'den gelmektedir. 1978 yılında Danimarkalı mimar Knud Mark tarafından tasarlanmış bu bina, Bergen Filarmoni Orkestrası'na ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında konser, opera ve bale gibi etkinlikler de yer almaktadır.

Fløyfjell:


Bergen kuzeydoğusunda yaklaşık 320 metre yüksekliğe çıkan Fløyfjell, şehrin ve çevresindeki bölgeleri mükemmel manzaraları gözler önüne seriyor. Sabah erken saatlerde ve alacakaranlıkta büyüleyici manzaralar sunmaktadır. Eğer yürümek istemezseniz, tramvayla yukarıya çıkabilirsiniz. Zamanınız olursa Blåmann (550 metre) zirvesine çıkıp, panoramik manzarayı izleyebilirsiniz

Grieg Müzesi (Troldhaugen):


Troldhaugen 1885 yılında inşa edilmiştir. Bu villada Norveç'in en ünlü bestecisi Edvard Grieg ve karısı Nina birlikte 22 yaz geçirmişlerdir. Müze, Edvard Grieg'in hayatına ve eserlerine adanmıştır. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde, Grieg'in müziği eşliğinde gezebilirsiniz. Ayrıca müzede, Avrupa'nın en büyük tuzlu su balıklarının bulunduğu bir akvaryum yer almaktadır. 

Lisøy ve Lyse Abbey:


Fana kasabasının kenar mahallesinde yer alan Lisøy, 1873 yılında inşa edilmiştir. Villada, Norveç'in en ünlü kemancısı Ole Bull yaşamıştır. Farklı mimari tarzların bulunduğu adanın ziyaret edilmesinin asıl sebebi Lyse Abbey'dir. 1146 yılından kalma bu kalıntılar, sistersiyenlerin Norveç'teki ilk evlerinin kalıntılarıdır. İngiliz rahipler tarafından yapılmış ve Orta Çağ manastır hayatının canlı bir izlenimini sunmaktadır. 

Kraliyet Sarayı:


Kral Bergen'i ziyaret ettiğinde, konakladığı bu Kraliyet Sarayı (Gamlehaugen), bağımsız Norveç'in ilk başbakanı olan Christian Michelsen için yapılmıştır. Bu zarif yapı, İskoç yapımı kulelere benzemektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.