Header Ads

Jostedalsbreen Millî Parkı


Jostedalsbreen Millî Parkı adını Avrupa'nın en büyük buzulu olan Jostebalsbreen'den almıştır. Jostedal eski bir belediye ismi olmakla birlikte "bre" Norveççe'de buzul anlamına gelmektedir.

Park 1991 yılında kurulmuş ve 1,310 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır. Jostedal buzulu bu alanın 487 kilometre karelik kısmını kaplamaktadır. Bu millî parkta Jostedalbreen dışında birçok küçük ve büyük buzullar da vardır. Park yedi belediyenin sınırları içinde yer almakla birlikte Jostedal buzulu, dünyanın en büyük iki fiyordu olan Sognefjord ve Nordfjord'u ikiye bölmektedir. Ayrıca parkta, üç müze ve ziyaretçi merkezleri bulunmaktadır.


Buzullar, özellikle iklim değişiklikleri, jeoloji ve bitki örtüsü bakımından doğal laboratuvarlardır. Buzulların hareketleri, çevresinde sürekli değişiklere neden olmaktadır. Jostedalbreen Millî Parkı'nın en belirgin özelliği, buzullardan çıkan eriyik suların buzul ırmaklarını oluşturmasıdır. Milli park, sadece yürüyerek ulaşılabilen el değmemiş arazilerden oluşmaktadır. Buzulun bulunduğu çevrede, tarım ve otlak arazisi olarak hala kullanılan büyüleyici bir manzara vardır. Her yıl 600.000'den fazla insan Jostedalbreen Millî Parkı'nı ziyaret etmektedir.

Parkta bulunan diğer bir buzul olan Briksdal Buzulu;

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.