Header Ads

Norveç'in Peynir Dilimleme İcadı: Ostehøvel

Ev Geyi blog sitesi, kimi zaman Norveç'in gündemindeki dizilerden (Bkz. Skam), kimi zaman Norveç'te hayat kurtaracak ufak çözümlerden (Bkz. Reflektör), kimi zaman ise Norveç dilinde sıkça kullanılan kelimelerden (Bkz. Dugnad) keyifli yazılar çıkartıyor. Biz de Norveç sevdalıları olarak iş birliği yaparak bu keyifli yazıları sizlere ulaştırmak için çabalıyoruz. Norveç gündelik hayatına dair detayları aktardığımız köşemizde, sırayı peynir dilimleme aleti olan ''Ostehøvel'' alıyor. Ostehøvel nedir? Konusunu eğlenceli bir şekilde ele alan Ev Geyi, Norveçliler için gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olan bu alet ile ilgili güzel detaylar aktarıyor.

Abilerim, ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz alet...


...Norveç'te her evde en az iki tane bulunan peynir dilimleyici. Norveççe ostehøvel (ustehöğvil) adıyla bilinen bu mutfak aleti, 1925 yılında Thor Bjørklund tarafından Norveç'te icat edilmiş.

Marangoz ustabaşı Bjørklund, marangoz rendesini mutfağa uyarlama çabasında başarılı olunca aynı yıl ürünün patentini almış. 1927'de ise Lillehammer'de peynir dilimleyicilerin toplu üretimine geçilmiş. Thor Bjørklund & Sønner AS adlı firma, o zamandan bu yana 50 milyonun üzerinde peynir dilimleyici üretmiş.

Orta ve üzeri sertlikte peynirlerde kullanılan alet, İskandinavya'nın meşhur ekmek üzerine serpme/yayma tarzı beslenme biçimi için birebir. Örneğin, kahvaltıda tereyağlı ekmek üzerine bir-iki dilim peynir koymak klasik bir başlangıç.

Dilimleme işleme sırasında bir elinizle peyniri sabitlemeniz, diğeriyle peyniri tıraşlamanız gerekiyor. Paslanmaz çelik peynirin dilimleyiciye yapışmamasını sağlıyor. Ayrıca farklı açıklıklara sahip dilimleyiciler farklı kalınlıkta dilimler veriyor.

Kabak, patates ya da salatalık dilimlemek için de kullanabileceğiniz aleti gittigidiyor'dan sipariş edebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.