Header Ads

Dünyanın En Mutlusu Norveç!


Birleşmiş Milletler, 2017 Dünya Mutluluk Raporu'nu sundu. 2016 yılında bu listede ikinci sırada olan Norveç, eski lider Danimarka'yı geride bıraktı ve ''Dünyanın en mutlu ülkesi'' oldu.

BM, hazırladığı raporda ülkelere vatandaşlarının refahını artırmak için toplumsal güven ve eşitliği inşa etmeleri çağrısında bulundu.

Kuzey Avrupa Mutlu!

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2012 yılında başlatılan bir girişim olan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı'nın (SDSN) ürettiği rapora göre Kuzey Avrupa ülkeleri en mutlu ülkeler.

SDSN direktörü ve BM Genel Sekreteri özel danışmanı Jeffrey Sachs, "Mutlu ülkeler sağlıklı refah dengesine ve sosyal sermayeye, yani toplum içerisinde yüksek derecede güven, düşük eşitsizlik ve hükümete güvene sahipler." dedi.

En mutlu ülkeler sıralamasında Norveç'in ardından gelen ülkeler, sırasıyla şu şekilde: İzlanda, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç.

Avrupa ülkelerinden Almanya 16. sırada, İngiltere 19. sırada ve Fransa 31. sırada yer aldı. ABD ise bir sıra gerileyerek 14. oldu.

En Mutsuz Ülkeler!

Afrika'nın Sahra altı bölgesindeki ülkeler, 155 ülkenin değerlendirildiği en mutlu ülkeler sıralamasında son sırada bulunuyor. Listenin en mutsuz ülkeleri, şu şekilde: Güney Sudan, Liberya, Gine, Togo, Ruanda, Tanzanya, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.