Header Ads

Galatasaray'ın Tromsö Faciası


Norveç'te futbol köşemizin bu yazısında ''Tromsö Faciası'' olarak da bilinen 2005 yılındaki Tromsö-Galatasaray UEFA Avrupa Kupası eşleşmesine göz atıyoruz.

2005/06 sezonunda UEFA Kupası eşleşmelerinin 1.turunda Galatasaray, Norveç'in Tromsö takımıyla eşleşti. Gazeteler, bu eşleşme hakkında ''lokum gibi kura'' başlıklarıyla yazılar yazmaya başladı. İlk eleme turunda Danimarka'nın Esbjerg takımını eleyen Tromsö, UEFA şampiyonu Galatasaray ile karşılaşacaktı.

Eylül ayında oynanacak maç, Norveç'in kuzeyindeki Tromso'da oynanacağı için kara kış diye tabir edilebilecek bir havada geçecekti. Tarla gibi bir zeminde, çamur içinde oynanan karşılaşma, Tamas Szekeres'in 77'nci dakikada attıı golle 1-0 Tromsö lehine sonuçlandı.


15 Eylül 2005 tarihinde oynanan maçı 1-0 Tromsö kazanınca, Türk basını Galatasaray'ı yerden yere vurdu. Peşine ise ''Taraftarlar tur değil 5 fark bekliyor'', ''Elenirsek Türkiye'yi terkederiz'' gibi manşetlerle süslendi sayfalar. Nitekim verilen her demeçte mesaj gayet açıktı, sadece tur atlamak değil, rakibine fark atması gerekiyordu Galatasaray'ın.


Norveç'te alınan 1-0'lık mağlubiyetten 2 hafta sonra, 29 Eylül 2005 tarihinde bu defa Ali Sami Yen Stadyumu'nda karşılaştı iki ekip. ''Çamurlu maçın intikamı'' olarak görüleyen karşılaşmadaki ilk gol, 32.dakikada Stephan Ademolu'dan geldi ve Tromsö 1-0 öne geçti. Galatasaray, 79.dakikada Hakan Şükür'ün golüyle durumu 1-1'e getirse de turu geçen Tromsö oldu.

Eric Gerets yönetimindeki Galatasaray'ın güçsüz rakibine elenmesi, aylarca konuşuldu. Bu olay, Türk futbol tarihine ''Tromsö Faciası'' olarak geçti.

Tromsö 1-0 GalatasarayGalatasaray 1-1 Tromsö

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.