Header Ads

Gemi Tüneli: Stad Ship Tunnel


İskandinavya'nın en tehlikeli bölgelerinden biri olarak kabul edilen Stadhavet Denizi'ne yapılacak olan gemi tüneli, dünyada bir ilk olacak. Norveç'in güneyinden kuzeyine gitmeye çalışan gemiler, bu bölgeden geçmek zorunda. Bölgedeki fırtınalar, şiddetli rüzgarlar ve yüksek dalgalar ise Norveç gemilerinin işini bir hayli zorlaştırıyor.

Stadhavet Denizi, yılın en az 100 gününde şiddetli fırtınalar nedeniyle gemi ulaşımına engel oluyor. Norveç hükümetinin geliştirdiği proje, bu soruna akılca bir çözüm getiriyor.

1,7 kilometre uzunluğa, 26,5 metre genişliğe ve 37 metre yüksekliğe sahip olan gemi tüneli projesinin ismi, Stad Ship Tunnel. Aslında 1870'lerden beri planlanan bu proje, maliyeti nedeniyle bu zamana kadar gerçekleştirilememiş. Projenin ilk aşamadaki maliyetinin 1 milyar Norveç kronu (yaklaşık 118 milyon dolar) olarak öngörülüyor. Toplam maaliyetin ise 2,3 milyar Kron'a (272 milyon dolar) kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Norveç'in güneyindeki Moldefjord ve kuzeyindeki Selije, tünelin iki ucunu oluşturuyor. İnşaatına 2019 yılında başlanacak olan projenin 2023 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor. Ayrıca tünelin giriş çıkışlarında turistlerin gemileri görmesi için gözlem alanlarının yapılması da projede yer alıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.