Header Ads

Güneş Görmeyen Kasaba: Rjukan


İskandinavya coğrafyasında yer alan yerleşim yerleri, kutup bölgelerine yakınlıkları nedeniyle uzun süren gündüz ve uzun süren gece dönemleri yaşıyor. Norveç'in bazı bölgeleri de bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Telemark şehrinin bir kasabası olan Rjukan, başkent Oslo'ya 150 kilometre uzaklıkta. Rjukan kasabasının özelliği, konumu vadi tabanında olduğu için buraya 6 ay boyunca Güneş ışınlarının düşmemesi. Etrafı dağlarla çevrili olan bu kasabaya dahice bir çözüm getirilmiş ve Güneş ışınlarının kasaba üzerine düşmesi sağlanmış.


Rjukan Kasabası'nın tam karşısında dağın tepesine dev aynalar yerleştirildikten sonra kasabanın ''Güneş'sizlik'' sorunu da çözülmüş. Maliyeti 835 bin dolar olan ve Heliostat olarak bilinen Güneş ışınlarını yansıtıcı bu aynaların yerleştirilme fikri yaklaşık 100 yıl öncesine dayanıyor. Uzun süre önce düşünülen bu sistem, dönemin teknolojisi yeterli olmadığı için gerçekleştirilememiş.


1907 yılında Karanlık Vadi olarak adlandırılan bölgede hidroelektrik santrali inşa eden Norsk Hydro’nun kurucularından Sam Eyde, kasabanın Güneş ışınlarından yararlanması için böyle bir fikir sunan ilk kişidir. Bu nedenle kasaba halkı, onun bu fikri için kendisini hala saygıyla anıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.