Header Ads

Ivar Ballangrud Kimdir?

7 Mart 1904 tarihinde Lunner şehrinde doğan Ivar Eriksen Ballangrud, Norveç'in en iyi sürat patencilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hız pateninde 4 defa Olimpiyat Şampiyonu olan Ivar Ballangrud, üç altın madalya ile 1936 Kış Olimpiyatları'na damga vurmuştur.

1924 yılında 19 yaşındaki yükselen yıldız, uluslararası ilk çıkışını yapmış fakat o yılın Kış Olimpiyatları'nda yarışmak için geç kalmıştır. Bununla birlikte, 1924'te Helsinki'deki ilk Dünya Şampiyonası'nda Olimpik 10000 m şampiyonu olan Julius Skutnabb ile eşleşmiş ve kazanmıştır. 1930 yılında Oscar Mathisen'in yerine geçerek yedi yıl boyunca uzun mesafe sürat pateni müsabakaları listesinde (Adelskadender) bir numara olmuştur.

Beş resmi dünya rekoru olan Ballangrud, 1932 Olimpiyat Oyunları'ndan önce 10000 m'lik bir test yarışında 16: 46.4 derece yapmıştır. Bu dünya rekoru, yirmi yıl sonra Hjalmar Andersen tarafından kırılmıştır (16: 32.6).

Ballangrud'un asıl adı Ivar Eriksen'di fakat babasının ölümünden sonra annesi tekrar evlendiğinde soyadını değiştirmiştir. Ballangrud, emeklilik döneminde Drammen'deki spor mağazasında ve daha sonra Trondheim'da çalışmıştır. Onuruna, Jevnaker'da bir heykel dikilmiştir.

Jevnaker'de bulunan Ivar Ballangrud heykeli

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.