Header Ads

Kayak Sporunun Başkenti: Norveç


Kelime anlamı, ''insanların kar üzerinde batmadan kayarak ilerlemesine yarayan araç ve bu araç kullanılarak yapılan bir spor dalı'' olarak tanımlanan kayak, Norveç için çok daha ayrı bir yere sahiptir.

İlk olarak insanların kar üzerinde batmadan ilerlemek için kullandığı kayağın tarihi, 5.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. İlk olarak Sibirya, Moğalistan ve Altaylar'da ortaya çıkan ilkel kayak, ilk defa bir ulaşım aracı olarak Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde kullanılmıştır.

1879 yılında Oslo şehrinde düzenlenen organizasyonda, kayakla atlama yarışmaları yapılmıştır. 1880'li yıllarda Norveç'li Fridtjof Nansen'in 6 kişilik ekibiyle Grönland'ın kuzey ucunu kayakla geçip, daha sonra "Grönland'da Kayakla Gezi" kitabını yayımlaması, kayak ile Norveç'in özdeşleşmesini sağlamıştır.

Ayrıca dünyadaki ilk kayak kulübü Fridtjof Nansen'in girişimleriyle Norveç'te "Ski Club de Cristina" adıyla kurulmuştur. 1924 yılında merkezi Bern'de olan Uluslar arası Kayak Federasyonu (Federation International de Ski) FIS'in kurulmasıyla birlikte kayak, aynı yıl kış olimpiyatları programına dahil edilmiştir. Norveç, hem tarihi etkiler hem de coğrafi koşullar nedeniyle günümüzde kayak sporunun en başarılı ülkelerindendir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.