Header Ads

Modern Norveç'te Viking Çağını Keşfetmek

Milattan sonra 793-1066 yılları arasında Vikingler Avrupa'daki ülkelere sefer yapmış, keşfetmiş ve işgal etmiştir. Norveç tarihinde oynadıkları güçlü rolün izleri bugün hala ülkenin birçok yerinde görülmektedir. Ziyaretçilerin geçmişe yolculuk yapabilecekleri ve Vikinglerin yaşam biçimini deneyimleyebilecekleri bu yerleri keşfetmeden önce Vikinglerin kim olduklarına ve nasıl bir toplum olduğuna değinelim.Vikinglerin miğferleri, uzun gemileri, Valhalla'ya gitme arzuları ve kafataslarından içtikleri içkileri yüzyıllarca öykülere ve  çizgi romanlara ilham kaynağı olmuştur. Uzman bir kâşif ve gezgin topluluğu olan Vikingler, Avrupa kıyılarında uzun yıllar boyunca yelken açmıştır. Hızlı, dar ve hafif ahşap botları ile Grönland'dan Hazar Denizi'ne, Kanada'daki Newfoundland'a kadar deniz seferleri yapmıştır. Birçok kayıp ve birkaç yenilgiye rağmen, fetih ve keşiflere duydukları arzuları Vikingleri cesur, kurnaz ve dirençli kılmıştır. Her şeye göğüs geren bu toplum, tehlikeyi ve hatta ölümü bile gülerek karşılamışlardır.

Vikingler savaşta oldukları kadar ticarette de yetenekli zanaatkarlar ve tüccarlardır. Özellikle ahşap ve metal de birer usta olan Vikingler, takı ve süs eşyaları yapmışlardır. Avrupa'nın en iyi öykü anlatcılarından olan bu halk aynı zamanda kültürlü ve değerli şairlerdir. Bugün bile birçok Norveç destanları, dinleyicileri büyülemeye devam etmektedir.

Norveç'in en göze çarpan manzaraları keşfederken, Vikinglerin renkli dünyalarına, şenliklerine, savaş hikayelerine ve yaşam biçimine birlikte adım atalım!

Viking Gemi Müzesi


Oslo'da bulunan, 9. yüzyıldan kalma dünyanın en iyi korunmuş ahşap Viking gemilerini içeren Viking Gemi Müzesi'nde, küçük gemiler, araçlar, tekstil ve Gokstad, Oseberg ve Tune'den keşifler de bulunmaktadır.

Lofotr Viking Müzesi


Lofoten Adaları'nda yer alan Borg'da bulunmaktadır. Viking ziyafetlerinin tadını çıkarabileceğiniz, güç, şan ve servet hikayelerini dinleyeceğiniz bu müzede, size viking lideri ve karısı nezaketleri sunmakta ve köleleri hizmet vermektedir.

Ayrıca Viking gemisinin bir kopyası ile denize açılabilirsiniz. Yaz aylarında, okçuluk ve balta atma sanatını öğrenebilir, bir Viking gemisini kürek çekmeyi deneyebilir veya yüzlerce Vikingin el sanatlarını sergileyecekleri, konserleri, oyunları ve daha pek çok şeyi düzenleyecekleri 5 gün boyunca devam eden Lofotr Viking Festivali'ne katılabilirsiniz.

Karmøy ve Haugesund, Rogaland


Norveç'in Avaldsnes'deki ilk tahtını kuran I. Harald (Harald Fairhair) ayak izlerini takip edebilir ve Karmøy Kulturopplevelser'deki vikinglerin tarihini keşfedebilirsiniz.

Stiklestad Ulusal Kültür Merkezi


Norveç'in Trøndelag bölgesinin kuzeyinde yer alan Nord-Trøndelag bulunmaktadır. Ortaçağ pazarına, sanat sergisine, konserlere, tiyatro gösterilerine, seminerlere ve çok daha fazlasına sahip St. Olav Festivali'ni yılda 10 bin kişi ile buluşmaktadır.

1954'te kurulan St. Olav Draması, her yılın Temmuz ayında Stiklestad Savaşı'nı anmakta olan Norveç'teki en uzun açık hava oyunudur. Ayrıca amacına yönelik kullanılan amfi tiyatro İskandinavya'nın en büyük açık hava tiyatrosudur.

Gudvangen Viking Marketi


Viking Marketi, size geleneksel el sanatlarının üretimini öğretmekte, tipik Viking yemeklerini tattırmakta ve bir Viking gibi kürek çekme sanatına tanıtmaktadır.

Bu Viking kampı, UNESCO listesindeki Nærøyfjord'un yanında yer alan küçük köy Gudvangen'de, 2012 yılında 10. yıl dönümünü kutlamıştır.

Vefsnfjord


Vefsnfjord'da bir Viking gemisiyle, yelken açarak yeteneklerinizi bir Viking gibi test edebilirsiniz. Kuzey kutup dairesinin hemen güneyindeki Mosjøen'de orta çağda tekne yapım sanatını kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Vikgården'da ,Vikinglerin balıkçılık ve nakliye için kullandığı ahşap yelkenli Fembøring'le bir yolculuğa çıkmadan önce Mosjøen şehir merkezindeki kuytu kahvede kendinizi ısıtabilirsiniz. Bu etkinliği gerçekleştirmek için en iyi zaman, nisan ve eylül ayları arasındadır.

Kaupang Viking Köyü


Viking Köyü, yaz döneminde 21 Haziran ile 14 Ağustos arası pazartesi hariç her gün gezilebilmektedir.

Salı günleri, Viking yetenekleriniz ortaya koyabileceğiniz aktivite günleri yapılmaktadır. Ayrıca Kaupang'ın lezzetli çorbasını deneyebilirsiniz. Çarşamba günleri, aile günlerinde çocuklarınızın arkeolojik kazılara yapabileceği, hikayeler, okçuluk ve çeşitli oyunlar öğrenebileceği yerler bulunmaktadır.

Kayadaki Kılıçlar Anıtı


Hafrsfjord'da bulunan Kayadaki Kılıçlar Anıtı, 872 yılında Norveç'i tek krallık haline Harald Hårfagre burada savaşmıştır. Anıt, barışı, birliği ve özgürlüğü temsil etmektedir. 

Harstad Trondenes Tarihi Merkezi 


Trondenes'deki bu tarihi merkezde kayıkhanelerin, mezar höyüklerinin ve 2000 yıllık tarım arazisinin kültürel manzarasını izleyebilirsiniz.

Trondenes ayrıca, aile festivali de yapılmaktadır. Viking pazarları ve oyunları, yemek kortu, müzikleri, dansları ve şovları, el sanatları gibi aktivitelerin bulunduğu festival Viking kültürünün yaşandığı bir başka etkinliktir.

Borre Höyük Mezarlığı


Borrehaugene, Horten'de bulunan Borre Höyük Mezarlığı, Norveç'in ilk ulusal parkıdır. İskandinavya'nın en eski Viking mezarlığı ile antik çağlardan günümüze kadar önemli buluşlar sunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.