Header Ads

Norveç Futboluna Genel Bir Bakış


1937 yılında Norgesserien adıyla kurulan Norveç Futbol Ligi Tippeligaen, Norveç'teki en üst düzey futbol ligidir. Ligin ana sponsorluğu, bahis firması olan Norsk Tipping tarafından yapılmaktadır.

Norveç Ligi, birçok kez isim değiştirmiştir. Resmi olmayan şekilde Eliteserien, yani Premier Lig şeklinde anılan Norveç Futbol Ligi, 1937-48 yılları arasında Norgesserien olarak isimlendirilirken, 1948-62 yılları arasında Hovedserien olarak değiştirilmiştir. 1963-90 yılları arasında 1. Divisjon şeklinde anılan lig, 1991 yılında şimdiki kullanılan adını almış ve Tippeligaen olmuştur.

16 takımlı Norveç Premier Ligi'nde şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktadır. Sezonu ikinci, üçüncü ve dördüncü sırada tamamlayan futbol takımları ise UEFA Avrupa Ligi'nde ön eleme maçları oynamaya hak kazanmaktadır. Ligi son iki sırada bitiren takımlar bir alt lige düşerken, bu takımların üstündeki takım ise küme düşmemek için play-out maçları yapmaktadır.

Rosenborg, Norveç'in en güçlü ekiplerindendir. Özellikle 1992-2004 yılları arasında yaşadığı üst üste 13 şampiyonluk, takımın en parlak dönemidir. Rosenborg ile beraber Molde FK, SK Brann, Tromso, Valerenga ve Fredrikstad FK takımları da güçlü ekiplerdendir.

Manchester United takımının efsane forveti Ole Gunnar Solskjær, Gambiya asıllı Norveçli forvet John Carew ve önemli sol beklerden olan John Arne Riise Norveç futbolunun öne çıkan bazı isimleridir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.