Header Ads

Norveç Tarihi Genel Bilgiler


Norveç topraklarına insanların yerleşmesi, M.Ö. 12.000 yılı civarında olmuştur. Son buzul çağının sona ermesi, bölgedeki toprakları yaşanabilir kılmıştır. İskandinavya topraklarında Taş Devri ve Tunç Çağı'na uzanan kaya resimleri bulunmaktadır.

İskandinavya'nın Demir Çağı, Roma İmparatorluğu döneminden M.S. 800 yılı civarına kadar yaşanmıştır. Bu dönemin izleri, günümüze kadar ulaşan Runik Taşlar'da gözlemlenebilmektedir. Çok sayıda küçük krallıktan oluşan Norveç, 872 senesinde Kral Sarışın Harald tarafından tek bayrak altında toplanmıştır.

8. yüzyıl ile 11. yüzyıl arasında Norveç topraklarında hüküm süren Vikingler, ülke tarihi ile özdeşleşmiştir. Savaşçı bir kavim olan Vikingler, oldukça büyük bir alanda sömürgeler kurmuşlardır. Britanya, İzlanda, Grönland, Kuzey Amerika, Karadeniz ve Hazar Denizi kıyıları, bu sömürge alanlarından bazılarıdır.


Hıristiyan misyonerler 1000 yılı civarında Norveç'te Hıristiyanlığı yaymaya başlamıştır. I. Harald'ın oğlu I. Haakon Hristiyanlığı kabul etmiş ilk Norveç kralıdır. Danimarkalılar, 1030 yılında Norveç'i ele geçirmiştir. Norveç, bu dönemde Danimarka kralı Knud'un kurduğu Kuzey Denizi İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir.

Norveç kralı VI. Håkon Danimarka kralı IV. Valdemar'ın kızı I. Margrete'nin 1361 yılında evlenmesi, iki ülkeyi tek bayrak altında toplamıştır. Kalmar Birliği adındaki İskandinav İmparatorluğu, 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri olan Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya'nın birleşmesiyle kurulmuştur.

Kuruluşundan yıkılış dönemine kadar sorunlu olan Kalmar Birliği içerisinde sürekli olarak anlaşmazlıklar yaşanmıştır. Bu anlaşmazlıklardan en önemlisi, 1520 yılında 100 kadar ayrılıkçı İsveçlinin öldürmesi olarak tarihe geçen Stockholm Katliamı'dır. 1521 yılına gelindiği zaman ise İsveç, Kalmar Birliği'nden resmen ayrılmıştır. Sonrasında bir süre daha Danimarka-Norveç ittifakı devam etmiştir.


Norveç, 1.Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmıştır. Sonrasında yaşanan 2.Dünya Savaşı'nda da tarafsızlık ilkesini sürdüren Norveç, buna rağmen 9 Nisan 1940 yılında Nazi Almanyası'nın saldırısına maruz kalmıştır. Bu saldırılarda Oslo, Bergen, Trondheim, Kristiansand ve Narvik şehirleri Nazi Almanyası tarafından işgal edilmişir. Uzun süre direnen Norveç ordusu, 7 Haziran 1940 yılında teslim olmuş ve Norveç Kralı Haakon İngiltere'ye sığınmıştır. Nazi Almanyası'nın işgali, 8 Mayıs 1945 yılına kadar sürmüştür.

NATO'a 1949 yılında üye olan Norveç, petrol ve doğal gaz kaynakları sayesinde 1960'ların sonunda refah düzeyini oldukça arttırdı. Norveç'te 1972 ve 1994 yıllarında yapılan referandumlar sonucunda ülke, Avrupa Birliği'ne girmeyi reddetmiştir. Norveç, günümüzde yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri gelen ülkelerindendir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.