Header Ads

Norveç ve 2. Dünya Savaşı


1.Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalan Norveç, 2.Dünya Savaşı'na gelindiği zaman Nazi Almanyası tarafından işgale maruz kalınca savaşın aktörlerinden biri haline geldi. 9 Nisan 1940 tarihinde Almanya tarafından işgal edilen Norveç, savaş sırasında bombardımandan dolayı büyük bir yıkım yaşamıştır.

1939 yılında Almanya'nın Polonya'yı işgali ile başlayan 2.Dünya Savaşı, Nazi Almanyası'nın yayılmacı politikası ise Avrupa'nın tamamına etki etmiştir. 1940 yılında Oslo, Bergen, Trondheim, Kristiansand ve Narvik kentleri işgal edilirken Norveç Ordusu çok kısa bir süre direniş gösterebilmiştir. Nazi Almanyası, birkaç gün içerisinde Norveç'teki şehirleri kontrol altına almıştır. Bu işgal sırasında kral ve hükümet, Londra'ya kaçmış ve direnişlerini oradan sürdürmüşlerdir.

Norveç ordusunun direnişinin kırılmasıyla beraber polis teşkilatı, Nazilerin kontrolüne geçmiştir. Bununla birlikte Nazi yanlısı yeni bir hükümet, demokratik olmayan bir şekilde yönetime gelmiştir. Norveç'in işgali sırasında birçok insan, tutuklanarak esir kamplarına gönderilmiştir. İşgal sırasında ülke normal hayatına devam etmiştir fakat yiyecek, giyecek ve diğer mallar karneyle verilmeye başlanmıştır.


Norveçli Denizciler ve 2.Dünya Savaşı

Norveç'in tarih boyunca denizcilikle uğraşması, 2.Dünya Savaşı'nda da kayda değer başarıların kazanılmasına etki etmiştir. Büyük bir ticaret gemisi filosuna sahip olan Norveç, bu gemiler aracılığı ile Almanya'ya karşı savaşan ülkelere yük taşımıştır. Gemilerin neredeyse yarısı, Nazilerin denizaltıları ve uçakları tarafından vurulmuş ve savaş boyunca 4.000'e yakın Norveçli denizci hayatını kaybetmiştir.


Norveç'te 2.Dünya Savaşı'nın Bilançosu

2.Dünya Savaşı boyunca yaklaşık 10.000 Norveçli hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlerin yaklaşık 700'ü, Almanya ve Polonya'daki Nazi kamplarına gönderilen Yahudilerden oluşmaktadır.

8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya'nın teslim olmasıyla birlikte, Norveç de özgürlüğüne kavuşmuştur. 2.Dünya Savaşı'nın ardından 50.000'e yakın Norveçli, vatana ihanet suçundan dolayı suçlu bulunmuştur. Suçlu bulunan Norveçliler, Nasjonal Samling isimli Nazi sempatizanı ve destekçisi olan Norveç Ulusal Sosyalist Partisi'nin üyeleridir. 25 kişi ise bu suçtan dolayı idam edilmiştir.


2.Dünya Savaşı Sonrası Norveç

1945 yılında savaşın bitmesinin arından Norveç, tekrar yapılandırma sürecine giriştir. Hem üretim hem de ihracat artışlarıyla birlikte gemi ticaret filosu da tekrar kurulmuştur. Kısa zamanda yoksulluğun azaltılarak ''eşitlik ve değer eşitliği'' gibi kavramların ön plana çırakıldığı ülke, aşamalı olarak iyileştirilmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.