Header Ads

Norveç ve Türkiye Arasındaki FETÖ Sorunu


NATO'da görevli dört 4 subay ve bir askeri ateşenin FETÖ kapsamında Norveç'ten iadesinin istenmesine verilen olumsuz yanıt, iki ülke arasında soruna yol açtı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Norveç'e sığınma başvurusunda bulunan FETÖ'cü olduğu iddia edilen NATO'da görevli dört subay ve bir askeri ateşenin talepleri, Norveç Göçmen Dairesi tarafından kabul edildi. Karar sonrasında FETÖ'cü olduğu iddia edilen subaylar, Norveç'te yaşama hakkı kazanmış oldu. Sığınma başvurusunda bulunan dört subay ile bir askeri ateşinin avukatı Kjell M. Brygfjeld Norveç'e sığınma başvurusu yapan dört subay ile askeri ataşenin sığınma başvurularının kabul edildiğini doğruladı.

Gizli Bir Yerde Tutuluyorlar

Darbe girişiminin ardından Türkiye'ye iadesi istenen Norveç'te NATO'da görevli dört subay ile askeri ateşe daha önce VG gazetesine yaptıkları açıklamada, darbe girişimi ile ilgilerinin olmadığını savunmuş, görevlerinden el çektirildiklerini, geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirtmişlerdi. Aile üyelerinin de sığınma başvuruları kabul edilen NATO subayları ile ataşenin Norveç'te adresi gizli tutulan bir yerde yaşamlarını sürdürdükleri belirtiliyor.

Norveç'ten Açıklama

Türkiye'den karara tepki gelirken, Norveç de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Sığınma başvuruları konusunda kararı Norveç yasaları çerçevesinde Norveç Göçmen Dairesi verir, bu bizim işimiz değil" denildi.

"KARARI GÖÇMEN DAİRESİ VERİR"

Norveç Dışişleri Bakanlığı'nın televizyon kanalı NRK' ya gönderdiği mail açıklamasında ''Dışişleri Bakanlığı olarak, genelde Norveç Göçmen Dairesi'nin sığınma başvuruları konusunda aldığı kararlara gösterilen uluslararası tepkiler ile ilgili yorumda bulunmuyoruz. Sığınma başvuruları konusunda kararı Norveç yasaları çerçevesinde Norveç Göçmen Dairesi verir'' denildi.

2 yorum:

  1. Sizde hemen yapıştırmışsınız FETÖ yü diye askererimize. Adamlar biz değiliz demişken bile. Bu ayrışma nerede bitecek bakalım, dışardakiler de ocu bucu şucu diye ayrıştırsın. Sonra ülke neden bölündü acaba?

    YanıtlayınSil
  2. Haberde her iki tarafın açıklamalarına yer verilmiş. "İddia edilen" ibaresi bile konulmuş. Haberin içeriği de hem Norveç hem de Türkiye olduğu için doğal olarak buraya konu edilmiş. Bir ayrıştırma olduğunu düşünmemekle birlikte tarafsız bir habercilik örneği olduğunu düşünüyorum.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.