Header Ads

Norveç'in Yiyecek ve İçecekleri Hakkında İlginç Gerçekler

Norveç'in yiyecek ve içecekleri hakkında ilginç gerçekleri sizin için derledik. Norveçlilerin deniz ürünlerini ne kadar tükettiklerini,  ekmek tüketimi, alkol tüketimini ve diğer yiyeceklerin tüketimini araştırdık. Bunları dört başlık halinde inceledik.

Deniz Ürünleri:


- Røkt Laks (somon füme), uluslararası popülerliğe sahip olan geleneksel bir Norveç deniz ürünüdür. Ülkenin önemli bir ihracat ürünü olan somon füme, modern uluslararası mutfağın en önemli İskandinav katkısı olarak görülmektedir
- Ülkede deniz ürünü bolluğu olduğu için, Norveçliler Fiskekake adını verdikleri bir çeşit balık köftesi de bulunmaktadır.
- Baline eti, ucuz olduğu için 20. yüzyılda sığır etinin yerine kullanılmıştır.
- LuteFisk gibi kuru balık yemekleri artık ulusal bir gurur kaynağı olmasına rağmen, başlangıçta yiyecekleri sert geçen kışlardan korumak için geliştirilmiştir.
- Rakfisk, en çok alabalıktan yapılır ve genellikle Noel çin yapılan bir mezedir. 3-4 ay boyunca düşük sıcaklıklarda fermenteye bırakılmaktadır.
- Norveç'te, pişmiş karides poşetleri sokak satıcılarından satın alınır ve fıstık gibi sesli bir şekilde yenilmektedir.
- Balık, petrol/gaz ve metalden sonra üçüncü en önemli ihracat ürünüdür ve Norveç'in toplam ihracat değerinin% 5.7'sini oluşturmaktadır.
- 2009 yılında Norveç 962 bin ton çiftlik balığı sattı.
- Somon, Norveç balıkçılık çiftliklerinin toplam satışının %90'ını oluşturmaktadır.

Ekmek: 


- Norveçlilerin %80'i kahvaltı ve öğle yemeğinde düzenli olarak ekmek yiyor. En çok tüketilen ekmek çeşitleri grovbrød veya tahıllı ekmektir.
-Norveçliler donmuş pizzaları çok sevdikleri için her yıl yaklaşık 48 milyon dondurulmuş satılmaktadır ve bu ülkenin toplam nüfusundan yaklaşık 10 kat daha fazla bir miktardır.
- Polse i lompe, Norveç'in Hot Dog versiyonu, sosis patates tortilla tipi yassı bir kasede paketlenmiş halde servis ediliyor.
- Norveçliler sandviç yerken çatal bıçak gibi aletler kullanmaktadır.

Alkol:


- Norveç'te küçük dükkanlardan bira satın alabilirsiniz, ancak şarap ve sert likör almak istiyorsanız sadece "Vinmonopolet" adındaki dükkanlardan almanız gerekmektedir.
- Norveç yasalarınca, hacimce %22'den fazla alkollü içecek üretmek yasaktır.

Diğer yiyecek ve içecekler:


- Norveçliler her yıl ortalama 160 litre (10.7 kg) kahve içmektedirler. Kahve, Norveç'in geleneksel alkollü içeceği olan kaffedoktor ya da bilinen adıyla karsk içeceğinin içinde bulunmaktadır.
- Norveçliler Smalahove (kelle) mezeden saymaktadırlar. Kulak ve göz normalde önce yenmektedir, çünkü bunlar en yağlı alanlar olduğu için sıcak tüketilmektedir
- Birçok hanede yulaf lapası, kahvaltıdan tatlıya kadar gün boyunca tüketilen yiyeceklerde bulunmaktadır.
- Norveç'teki gıdaların %50'si ve şekerin ise tamamı ithal edilmektedir.
- Popüler bir Norveç peyniri olan Brunost kahverengi renktedir. Yıllık üretim yaklaşık 12 milyon kilogramdır bu da neredeyse kişi başına 4 kg peynir demektir.
- Pazar günleri bakkalardan yiyecekler alınamaz.
- Gıda fiyatları Norveç'te çok yüksek olduğu için birçok Norveçliler sınırın öbür tarafında yer alan İsveç dükkânlarına gitmektedir.
- Norveçli hane halkları yiyecek bütçelerini giderek daha az harcamaktadır. 1958 yılında bütçelerinin %40'ını yiyecek alışverişi harcarken, bu sayı %11'lere kadar düşmüştür.

3 yorum:

 1. berbatmış bu nasıl yemek kulturu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ulan sen nasıl bir zihniyete sahip akp li bir insansın, sen mumbar denen hayvanın bok torbasından yemek yaparken berbat değil, insanlar orda kendi kültüründen yemek yaparken berbat kültür oluyor öyle mi ? valla yavrunu kiserim

   Sil
 2. Bence kanelbolleri deneyinnn çok güzel ve kültür mükemmelll

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.