Header Ads

Norveç'te Yüksek Lisans Eğitimi


Norveç'in dünyanın en mutlu ülkesi olduğunu daha önceki yazımızda da paylaşmıştık. Bu yazımız da ise Norveç üniversitelerine başvurmak için neler yapılması gerektiğine değindik. Ülkede bulunan birçok üniversitenin de dünya sıralamasında gerçekten iyi birer sıralamaları vardır. Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinize bir yüksek lisans eğitim programı arıyorsanız, size bir önerimiz olacak: Norveç Üniversiteleri!

"Her şeyin bir ücreti vardır" birçok durumda geçerliyken Norveç'te tamamen ücretsiz ve kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkeler için de ücretsiz bir eğitim sunan Norveç'te sadece geçim masraflarınızı kendiniz karşılamanız gerekmektir. Ne yazık ki ülkenin Avrupa Birliği dışındaki ülkelere herhangi bir burs programı bulunmamaktadır.

Norveç'te yüksek lisans eğitimi nasıl bulabilirim?

Yüksek lisans eğitimi aramak için, Avrupa ve dünyanın birçok üniversitesini tercihlerinize göre arayabileceğiniz "MastersPortal" sitesinden faydalanabileceğiniz gibi üniversitelerin tek tek sitelerine girip Master programlarını arayabilirsiniz. Ayrıca "StudyinNorway" sitesinden de bulabilirsiniz.

Başvuru belgeleri nelerdir?

Her üniversite ve her bölüm farklı farklı belgeler istemektedir. Fakat üniversitelerin istediği ortak belgeler arasında pasaport, diploma, transkript, lise diplomasının gibi akademik belgeler bulunmaktadır. Bunun dışında geçimizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için kendi hesabınızda minimum NOK 116 369 (67.540 TL) bulundurmanız gerekmektir ya da bu miktar için size aile bireylerinin, akrabaların ve ya bir firmanın sponsor olacaklarına dair bir belge ile banka hesaplarının dökümanlarını da yollamanız gerekmektedir.

İngilizce seviyenizi ispat etmeniz için TOEFL / IELTS gibi sınavlardan belli bir puan almanız gerekmektedir. TOEFL-IBT'den genelde 85 ve üzeri puan istenmekteyken IELTS için bu skor 6.5 altında olmaması gerekmektedir.

İşletme ve İktisat bölümleri için son yıllarda popüler olan GMAT/GRE sınavları da giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Başvuru nasıl yapılır?

Başvuru için gerekli olan belgelerinizi topladıktan sonra başvuruya başlamak için "Søknadsweb" adlı siteden kendinize oturum açmanız gerekmektedir. Üniversitelerin bir çoğu belgelerinizi taranmış haline sisteme yüklemenizi isterler fakat birkaç üniversite belgelerinizi kargolamanızı da isteyebilirler. Belgelerinizi DHL/FedEx gibi yurt dışı firmalarıyla kısa sürede ve çok maliyetli gönderebileceğiniz gibi PTT'nin Acele Posta Gönderisi (APG) ile 8-10 günde ve çok daha az bir ücretle yollayabilirsiniz.

Søknadsweb sitesinin görünüşü

Başvuru tarihleri ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Norveç'teki üniversitelerin başvuru tarihleri genellikle 1 Kasım'da başlayarak 1 Aralık'ta sona ermektedir.

Başvuru yaptım fakat yanlış evrak gönderdim bu durumda ne yapmalıyım?

Başvuru süreci sona erdikten sonra belgelerinizde herhangi bir değişiklik yapmanız başvurunuzu tehlikeye sokabilir. Belgenizi değiştirmeniz gerekiyorsa üniversitelerin Uluslararası Ofisi ile iletişime geçip onlara danışmanızı öneririz.

Başvuru süreci ne zaman açıklanır?

Başvuru süreciniz Mart-Nisan aylarının sonunda ya da Mayıs ayının başında açıklanmaktadır.

Başvurunuz olumlu olduktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Eğer üniversite size olumlu olduktan sonra tekrar "Søknadsweb" sistemi üzerinden üniversitenin kabul teklifine olumlu/olumsuz cevabınızı üniversitenin belirlediği süreç içerisinde cevaplamanız gerekmektedir. Cevabınızı daha geç vermeniz başvurunuzu tehlikeye sokabilir.

Norveç'e gitmeye karar verdikten sonra üniversite resmi ihbarname ve kabul belgenizi size posta yoluyla belirtmiş olduğunuz adrese gönderir. AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin konaklaması Vize Amaçlı Mektubun ya da Konut Garanti Belgesi Onayının içinde garantilenmektedir. Konaklama için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Norveç Göçmenlik Müdürlüğü'nün sitesinden daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz.

Okuma İzni'ne başvurmak için ne yapmanız gerekmektedir?

- 18 yaşından büyük insanlar için NOK 5300 (3076 TL) olan başvurucu ücretini ödemelisiniz.
- Bir üniversite kolejinde veya üniversitede bir çalışma programına kabul teklifi almalısınız.
- Tam zamanlı üniversite öğrencisi olmanız gerekmektedir.
- Yaşamak için yeterli paranız olmalı, en az yılda NOK 116 369 ödemelisiniz. Bu para, bir Norveç banka hesabında veya eğitim kurumunun mevduat hesabında bulunan öğrenci kredileri, hibeler kısmına yatırabilirsiniz.
- Yaşamak için bir yeriniz olması gerekmektedir.
- Bulunduğunuz ülkedeki koşullar, eğitiminizi tamamladığınızda eve dönme ihtimalinizin yüksek olduğunu belirtmelidir.

Okuma izni verilen insanlar için hak ve yükümlülükler

- Okuma izniniz varsa, çalışmalarınıza ek olarak tatillerde tam zamanlı olarak haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışmaya otomatik olarak izin verilir.
- Eşiniz veya birlikte yaşayanınız ve çocuklarınız genellikle Norveç'te sizinle birlikte yaşamak için başvurabilirler. Aile üyeleriniz sizinle aynı saatte başvurursa, başvurularınıza verilen cevabı aynı anda alabilirsiniz.
- Bu izininiz, daha sonra daimi ikamet iznine başvurmak isterseniz sayılmamaktadır.

Norveç'e gittikten sonra, yedi gün içinde yerel polis karakoluna kayıt yaptırmalısınız.

Polise kayıt için gerekli belgeler ise herhangi bir Norveç Üniversitesinden kabul teklifiniz, konut sözleşmeniz ve pasaportunuz gerekmektedir.

Norveç'in en iyi üniversitelerinden bazıları:

1 yorum:

  1. Merhabalar, lisans eğitimi içinde bir yazı yazabilir misiniz? Okunulacak bölüm neye göre seçiliyor, başvuru yazısı nasıl oluyor vs

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.