Header Ads

Norveç'ten Suriyeli Çocuklara App: Antura ile Harfler


Ev Geyi blog sitesi, Norveç'in gündelik hayatından sosyal yaşamına kadar her alandan yazılar paylaşıyor. Biz de Ev Geyi'nin bu güzel yazılarına sitemizde yer veriyoruz. Ev Geyi'nin son değindiği konu, Norveç fon sağlanarak desteklenen ''Antura ile Harfler'' isimli uygulama. Bir uygulama olmanın çok ötesinde, insan olduğumuzu hatırlatan ve Suriyeli çocukların hayal dünyasına dokunan bir fikir.

Suriye'deki savaşın 6. yılını doldurmasıyla en az 2,8 milyon Suriyeli çocuğun okula gidemediği söyleniyor. Norveç Dışişleri Bakanlığı'nın 2015'te duyurduğu bir uygulama yarışması, eğitime erişim için yeni teknolojilerden yararlanmayı hedefliyor.


Bakanlığa bağlı Norveç Kalkınma İşbirliği Ajansı Norad'ın başlattığı EduApp4Syria (Suriye için Eğitim Uygulaması) yarışması, okula gidemeyen Suriyeli çocukların Arapça okuryazarlığını artırma ve psikososyal durumlarını iyileştirme amacıyla yola çıkmış.

Yarışmanın kazananı Antura ile Harfler, dünyanın dört bir yanına savrulmuş harflerin izinde çocukları maceradan maceraya sürüklüyor. Cologne Game Lab, Video Games Without Borders ve Wixel Studios'un geliştirdiği uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve internet bağlantısı olmaksızın kullanılabiliyor.


Suriye'deki ilkokul müfredatına göre hazırlanan uygulamada, çocuklar Antura adlı köpeğe yardım ederek çeşitli oyunlar aracılığıyla Arapçalarını ilerletiyorlar. 4 yaşından 11 yaş üstüne kadar farklı seçeneklere sahip uygulamanın geliştirilmesi sırasında psikolojik danışmanlar da katkılarını sunmuş.

Gıdıklanan, oradan oraya koşturan, oyun arkadaşlığı yapan harflerin olduğu projeye dair Cologne Game Lab Eşmüdürü Prof. Gundolf S. Freyermuth şöyle diyor: "Bu proje, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için dijital oyunların sahip olduğu muazzam potansiyeli gözler önüne seriyor."


"Elif'ten ya'ya bu benim dilim, sevdiklerim" diyen Antura'dan Suriyeli çocuklara hizmet sunan örgütlere bahsetmenin tam zamanı!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.