Header Ads

Orderud Davası


Orderud davası (Norveççe: Orderud-saken), 22 Mayıs 1999'da Norveç'te meydana gelen üçlü cinayet davasına verilen addır. Kurbanlar, 47 yaşındaki Anne Orderud Paust, annesi 84 yaşındaki Marie Orderud ve babası 81 yaşındaki Kristian Orderud, Akershus eyaletindeki Sørum şehrinde vurularak öldürülmüştür.

Anne'nin kardeşi Per Kristian Orderud, eşi Veronica Orderud, Veronica'nın kız kardeşi Kristin Kirkemo ve Kristin'in eski erkek arkadaşı Lars Grønnerød tutuklanmışlar ve 2001'de önceden tasarlanmış cinayete suç ortaklığından dolayı hüküm giymişlerdir. Gizemli üçlü cinayet davası muhtemelen Norveç tarihinde medyanın ilgisini çeken en büyük olaydır. Bu dört kişi suçlu bulunmasına rağmen, gerçek katil yakalanamamıştır.

Soruşturmanın başlarında polis, saldırganın veya saldırganların kurbanlarını tanıdıklarına ve kurbanların muhtemelen katillerini bildiklerinden emin olmuşlardır. Araştırmacılar, cinayetlerin zamanının tesadüfi olmadığını teorik olarak ortaya koymuş ve Anne'nin ailesini ziyaret edeceğini sadece bir avuç insan bildiğine göre katilin dikkatle gözetim altına alıp aracının dışarıda park edildiğini görerek hareket ettiğini belirtmiştir. Asıl teori, Anne Orderud Paust'un katilin veya katillerin ana hedefi olmasıdır.

Teoriyi destekleyen bulgular:

- Silahlı adam evdeki kişilerin sayısını bilmekteydi.
- Fail, Anne'nin ailesini ziyaret edeceği zamanı öğrendiği biliniyor çünkü Anne'nin mavi arabası ön bahçede park durumundaydı.
- Ayrıca, fail fark edilmeden eve nasıl gireceği konusunda bilgi sahibiydi.
-  Fail, Anne'nin tam olarak evin hangi odasında oturduklarını biliyor olmalıydı çünkü Kristian Orderud'un öldürüldüğü yatak odası, diğerinin bulunduğu oturma odasından biraz uzaktaydı.


Per Kristian - Veronica Orderud

Cinayetlerin sebebi, savcılığa göre Orderud ailesinin mal varlığı ilişkin yaşadıkları anlaşmazlıktır. Marie ve Kristian Orderud, çiftlik sahipleri olarak kaydedilmiş olsa bile, oğulları yıllarca çiftliği işletmiş ve onu ele geçirmek istemiştir. Savcılar, dördünün cinayete karıştığına inanmış, ancak ne soruşturma ne de duruşmalar, cinayeti gerçekleştiren kişi veya kişilerin kim olduklarını bulamamıştır.

Per Kristian Orderud ve karısı Veronica'ya 21 yıl, Lars Grønnerød'e 18 yıl ve Kristin Kirkemo'ya 16 yıl hapis cezası verilmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.