Header Ads

Finnmark'ta Kuş Gözlemciliği


Finnmark eyaletinde yer alan Varanger Yarımadası dünyanın en iyi kuş gözlem bölgesi ve aynı zamanda Kuzey Kutbu'nda en erişilebilir noktadır.

Renkli kuşlar, egzotik kuşlar, nadir kuşlar... Ve tabii ki çok sayıda kuş bulunmaktadır. Varanger dünyanın dört bir yanından kuş gözlemciliğine ilgisi olan insanları cezbetmiş ve bölgenin birçok tüylü sakinine bir göz atmaya teşvik etmiştir. Ayrıca, doğa manzarası, yaban hayatı, gece yarısı güneşi ve kuzey ışıkları gibi büyüleyici atmosferi ile doğa severlerin uğrak yeri olmuştur. Varanger'de kuş gözlemciliği yapabileceğiniz birkaç noktaya değinelim istedik.

Pasvik Vadisi


Pasvik Vadisi, eski ormanlık alanlardan, bataklıklar ve göllerden oluşan bir tayga doğasının örneğidir. Kuzey orman papağan, iri gagalı kuş ve alakarga kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanında büyük gri baykuş ve şahin baykuşu gibi baykuşlarından da aralarında bulunduğu çeşitli baykuş türleri de bulunmaktadır. Ziyaret etmek için en uygun zaman, Mart ve Nisan aylarıdır.

Nesseby


Varangerfjord'un turkuaz sularına silueti yansıyan Nesseby Kilisesi'ni ana yoldan rahatlıkla görebilirsiniz. Kiliseyi çevreleyen bölge bir doğa rezervi olarak nitelendirilmektedir. Kuş gözlemcileri ile popüler olan bölge özellikle yaz aylarında (Mayıs ile Eylül ayları arasında) deniz kuşlarını görmek için tercih edilen bir yerdir. Yüzlerce kuş sürüleri arasında çamur kuşlarını, büyük kumkuşlarını, karakarınlı kumkuşlarını, yağmurcun kuşlarını izleyebilirsiniz.

Ekkerøy


Vadsø'nun sadece birkaç kilometre doğusunda bir yarımadada bulunan bu bölge, Finnmark'ın en gösterişli kuş gözlem noktlardından biridir. 40 bin kara ayaklı martıya ev sahipliği yapmaktadır. Buradan denizde uçan çok sayıda siyah martıları da izleyebilirsiniz. Ekkerøy Feriehus, özellikle fotoğraf alanında kendini geliştirmeye çalışan kuş gözlemcilere yönelik fotoğraf kursları düzenlemektedir.

Hornøya


Varanger'in mücevheri olan Hornøya, kuş gözlemciliğinin cennetidir ve bölgeyi ziyaret edenler için görülmesi gerekn bir yerdir. Barents Denizi üzerinde bulunan ve Norveç'in en doğu adası olan Hornøya'ya, Vardø limanından tekne yolculuğuyla ulaşılabilmektedir. Burada Avrupa'nın en yaygın kolonisi Brünnich martıları, sadece Kuzey Kutbu'nda bulunan türleri, kutup martılarını, kara ayaklı martılar, siyah martılar, tepeli karabatakları, büyük karabatakları ve fırtına kuşlarını bulacaksınız. Hornøya, Kuzey Kutup ördekleri için en önemli kışlama alanlarından biridir.

Båtsfjord


Kral deniz ördekleri ve Steller pufla kuşlarının kış sezonunda bolca bulunduğu bölgedir. Bu güzel deniz ördekleri rahatsız etmeden ve çok yakın mesafeden izleyebileceğiniz gizlenme noktası bulunmaktadır. Geniş açılı lensle harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu bölgeyi, Ocak-Mart aylarında gezmenizi tavsiye ederiz.

Kongsfjord


Kongsfjord ile küçük Berlevå kasabası arasındaki kıyı şeridi, güzel manzaralar, yabani geyik manzaraları ve iyi bir kuş gözlemi yapabileceğiniz alanlar sunmaktadır. Kongsfjord Konuk Evi (Guest House)'de kısa yürüyüşe çıkarak, uçurumun üzerinde tünemiş çarpıcı kuş gizlenme noktalarına gelip, burada bulunan şahin türünün en büyüğü ak sungurları gözlemleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Åse ile rehberli bir yürüyüşe katılarak, yerel martı yumurtaları toplama  geleneği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Gezinizi önceden planlayınız! 

Seyahat: Kirkenes'e gidin ve oradan bir araba kiralayınız.

Yemek: Kaldığınız süre boyunca ren geyiği ve kral yengeç gibi yerel spesiyaliteler ile birlikte Sami yemeği deneyiniz.

Uyku: Pasvik'teki Kongsfjord Konuk Evi, Ekkerøy Feriehus ve Birk Husky iyi bir konaklama imkanı sunmaktadır.

Etkinlik: Gullfest Festivali, diğer kuş gözlemcileri buluşmak ve yerel kuşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için eşsiz bir fırsattır. Her baharda Vardø'da gerçekleşmektedir.

Uyarı: Sivrisinek Varanger'in diğer bölgelerinde bir sorun değilse de, yaz aylarında Pasvik'te gerçek bir sıkıntıdır. Yılın o zaman seyahat ediyorsanız sivrisinek kovucu bulundurmalısınız.

1 yorum:

  1. doğa sevgisi bambaşka olmalı...
    bu tür haberlere sitemiz yenimuhalefet.com'da da yer vewrmek isterim..

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.