Header Ads

Kon-Tiki - Joachim Rønning, Espen Sandberg


İnanç? Bu bir din değil, Thor! Bu... delilik!

Kon-Tiki, Joachim Rønning ve Espen Sandberg'in 1947 yılında yapılan Kon-Tiki seferini anlattığı tarihsel bir drama filmidir. Film esas olarak Malta adasında çekildi. Thor Heyerdahl karakterini Pål Sverre Valheim Hagen oynanmıştır. Film, Norveç, Danimarka, Almanya, İsveç ve Birleşik Krallık ülkelerinin ortak yapımıdır.

2012 yılında Norveç'te en yüksek hasılat elde eden ve şimdiye kadar ülkede yapılan en pahalı filmdir. Film, 85. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Dil Filmi dalında Akademi Ödülü'ne aday olmuştur. Norveç'te Akademi Ödülü'ne aday gösterilen beşinci filmdir. Film, Norveç film tarihinde hem Oscar'a hem de Altın Küre'ye aday gösterilmiştir.

Film, etnograf ve maceraperest Thor Heyerdahl'ın Polonezya Adaları'na Güney Amerikalıların Kolomb öncesi devirde yerleştiği teorsini ispatlamak için Kon-Tiki seferine çıkmasını ele almaktadır. Heyerdahl, Polonezya Adaları'nı Hanau epe kabilesinin ilk olarak keşfettiklerini kanıtlamak için 1500 yıl önce bölgenin yerlileri tarafından kullanılan teknikle balsawood salını yapmıştır. Büyük okyanusu geçmek için kullandıklarını salın herhangi bir teknolojik sınırlanmanın olmadığını göstermek için beş kişiyle birlikte yolculuğa çıkan Heyerdahl'ın yelkenciliğe dair hiçbir fikri olmamasına rağmen 1300 deniz mili yolculuğa çıkmaktadır.

Bu ilkel gemi ile üç ay boyunca Peru sahilinden Polonezya Adaları'na yapılan bu efsanevi yolculukta kabilenin karşılaşabileceği fırtınaları köpek balıkları ve açık deniz tehlikelerine gibi zorluklarla mücadelesini filmde anlatılmaktadır.

Film Adı: Kon-Tiki
Yılı: 2012
Türü: Macera/Tarih
Yönetmen: Joachim Rønning, Espen Sandberg
Oyuncular: Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Gustaf Skarsgård

Kon-Tiki Filmi'nin Fragmanı:

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.