Header Ads

Kuzeyin Kuzeyi: Svalbard


Kuzey Buz Denizi'nde bulunan Svalbard takımadaları ile ilgili ''Kuzeyin Kuzeyi'' benzetmesini yapmamızda hiçbir sakınca yok gibi görünüyor. Norveç'e bağlı bu bölgenin idari merkezi olan Longyearbyen, Dünya'nın en kuzeyindeki yerleşim birimi olma özelliğini taşıyor.

Svalbard üzerinde 1900'lü yılların başında yapılan bir anlaşmaya göre, 40 kadar ülkenin adada yerleşim hakkı bulunuyor. Günümüzde, bu hak sadece Norveç ve Rusya tarafından kullanılıyor. Adaların %60'ı buzullardan oluşurken, pek çok ada dağ ve fiyortlarla kaplı durumda.

Svalbard'da iklim, son onyıllarda bütün kutupsal bölgelerde olduğu gibi eskiye nazaran ısınmıştır. Bugün artık Svalbard adalarının etrafını gemiyle dolaşmak mümkündür. Hızlı eriyen buzdan dolayı artık avlanacak yerleri yeterince bulamayan buz ayılarının açlıktan ölmeleri tehlikesi mevcuttur. Bölgenin bir başka özelliği ise insan cesedinin Dünya üzerinde hemen hemen hiç bozulmadan kaldığı nadir yerlerden biri olmasıdır.

Ada ile ilgili olarak son bir anekdot ise, bölgeye inşa edilen ''Felakete Karşı'' silodur. Bu konuyla ilgili olarak Norveç'in Kıyamet Hazırlığı başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.