Header Ads

Norveç Mutfağı Mezeleri


Daha önce Norveçlilerin yiyecek ve içecekleri hakkında bilgi vermiştik. Yemeklerinin çoğu Viking Dönemi'ne kadar uzanan Norveç Mutfağı'nın en ilginç beş mezesine değinelim istedik.

Lutefisk


Lutefisk'in nereden ve ne zaman ortaya çıktığı konusunda net bir bilgi yoktur. Hem İsveçliler ve hem de Norveçliler, Lutefisk'in kendi ülkelerinde icat edildiğini savunmaktadır.

Bir efsaneye göre, Viking balıkçıları morina balıklarını uzun huş ağacından raflarda kurutmak için asmışlardır. Komşu Vikingler saldırdığında balık raflarını yaktılar fakat Kuzey Denizi'ndeki fırtına sonucunda, ateş sönmüştür. Geriye kalan balıklar, aç Vikingler tarafından bulunmadan önce aylarca yağmur suyunda ve su birikintisinde ıslanmıştır. Balıkları rekonstitüe (yeniden yapılandırılmış gıda) edildikten sonra ziyafet çekmişlerdir.

Lutefisk, balıkların rehidre olması için birkaç gün süreyle bir soda çözeltisine batırılan ve kurutulan bir morina türüdür. Lutefisk, çok belirgin bir koku bırakmaktadır.

Kurulan morinalar soyulup kaynatılır ve tuz, biber ve tereyağı ile servis edilir. Birçok evde Lutefisk, Noel'de pişilen hindi gibidir fakat daha farklı bir aroması vardır.  

Syltelabb


Syltelabb, domuz paçasından yapılan geleneksel bir Norveç yemektir. Kişilerin elleriyle tükettiği bir atıştırmalıktır. 1900'lü yılların ilk yarısından beri meze olarak düşünülmektedir. O zaman bu meze genellikle Pazar günleri ve Noel zamanında servis edilirmiş. Şimdilerde özellikle Noel döneminde tüketilmektedir.

Syltelabb, 14 numaralı bölümden yapılmaktadır.

Syltelabb, haşlanmış ve tuzlanmış domuz paçalarından oluşur ve pancar, hardal ve taze ekmekle servis edilir. Syltelabb çok tuzludur ve bu nedenle sıklıkla juleøl (Noel Birası) ve aquavit olarak adlandırılan likör ile sunulmaktadır.

Smalahove


Smalahove, genellikle Noel'de yenilen, koyun kafasından yapılan bir meze türüdür. Türkiye'de çorbası yapılan bu mezenin yaparken ilk önce koyun beyni çıkartılıp daha sonra ise cildi yakılmaktadır. Yakılan kelle, daha sonra tuzlanıp kurutulur. Üç saat daha kaynatıldıktan sonra kafa patates püresi ile servis edilir.

Bazı bölgelerde, beyinle pişirilen kafatası, pişirildikten sonra dışarı çıkartılmaktadır. Kulak ve göz daha önce tüketilmektedir. Bunun sebebi ise bu bölgelerin en yağlı parçalar olduğu için sıcak tüketilmektedir.

Önceleri Norveç'in zengin kesimleri koyunun güzel kısımlarını tüketirken, daha fakir kesimleri kafa dahil olmak üzere daha az lezzeti kısımları tüketmişlerdir.

Bugün ise, Smalahove bir fakir yemeği olarak değil, bir meze olarak kabul görmektedir.

Værballer


Koçun testislerinden hazırlanan bu meze türü, Norveç'teki yerel spesiyaliteleri tadarken iki kere düşünmenizi sağlayacak bir başka yemektir.

Værballer, uzun yıllara dayanan geleneksel bir Norveç mezesi olmasına rağmen, bugün esasen yalnızca yemek meraklıları tarafından sevilmektedir.

Elgtunge


Geleneksel olarak Norveç mutfağı büyük oranda sığın da dahil olmak üzere doğada bulunan malzemeler üzerine kuruludur. Tarih boyunca sığın, Norveç'te lezzetli ve son derece beğenilen bir gıda olarak görülüyor.

Sığının çok değerli kısmı, özellikle kızartılarak ya da haşlayarak yenen ve yaban mersini veya maydonoz ile süslenen dildir. Bir diğer lezzetli kısım ise tütsülenmiş sığın kalbidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.