Header Ads

Norveç Ordusunun Kadın Askerleri


1980'li yıllardan beri orduda kadınlara da yer veren Norveç, muharip asker konusunda kadın askerlerine çok güveniyor. Norveç'te sadece kadınların oluşturduğu bir özel birlik bile bulunuyor. Oldukça zor şartlar altında eğitim gören kadın askerler, orduda azımsanmayacak bir kitleyi oluşturuyor.

Norveç ordusuna katılımın azalmasıyla birlikte özellikle kadınların orduya katılmasını teşvik eden ülke, 2014 yılında tümü kadınlardan oluşan ''Avcı Birliği'' isminde özel kuvvet ordusu oluşturdu. Deneme amacıyla oluşturulan bu birlik, günümüzde büyük bir başarı olarak kabul görüyor.


19 yaşındaki Jannike de Norveç'in Elverum kasabasındaki özel eğitime katılan kadınlardan biri. Kilometrelerce yürüyen, yemek için avlanan ve düşman hattını geçmek için uçaktan atlama eğitimleri alan Jannike, kampın ardından subay okuluna gitmeyi planlıyor.


Birliğin komutanlığını, Norveç ordusundan Ole Vidar Krogsaeter yapıyor. Kış eğitimleri, kadın askerlerin eğitiminde önemli bir yer tutarken, karla kaplı arazideki gizli hedefleri vurmak da eğitimin parçalarından biri.


Daha önce hiç kadın askerleri eğitmemiş olan komutan Ole Vidar Krogsaeter, "Onlara en iyi ve en gerçekçi eğitimi vermeye çalışıyoruz" diyor.


Norveç ordusunun kadın askerleri, erkek askerlerin aldığı paraşüt eğitimlerinin aynısını alıyor. Askerler eğitimlerine ara verdiklerinde ise şarkı söyleyip şakalaşıyor, kısa süreli molanın keyfini çıkarıyorlar.


Genellikle spor lisesi mezunlarının girdiği özel kuvvetlerdeki ''Avcı Birliği'', ilk yılında 300'den fazla kadının başvurusunu aldı. Kabul edilen kadın askerlerin yaşları ise 19 ile 27 arasında değişiyor.


ABD ve İngiltere kadın askerlere çok kısa süre önce muharip görevler vermeye başlamıştı. Norveç ise bu kategoride yıllardır hemen hemen tüm NATO müttefiklerinin önünde.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.