Header Ads

Norveç'in Göçmenleri


Dünyanın en mutlu ülkesi olan Norveç'in nüfusunun yüzde 17'sini göçmenlerin oluşturduğunu biliyor muydunuz? Açıklanan istatistik, Norveç'teki göçmenlerin nüfus içerisindeki oranını ortaya çıkardı. Bir başka dikkat çeken ayrıntı ise Norveç’in geçtiğimiz yıl aldığı göç büyüklüğü ise son 15 yılın en düşük göç oranında gerçekleşmesi

Norveç İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl 26 bin 400 dış göçün yaşandığı Norveç’in 5 milyon olan nüfusunun 884 binini göçmen kökenliler oluşturuyor. İstatistiki verilerde Norveç’e göç eden kişilerle, göçmen bir anne-babadan doğanlar ‘göçmen kökenli’ olarak kabul ediliyor. Yayınlanan verilere göre Suriyeliler geçen yıl ülkeye gelen göçmenlerin çoğunluğunu oluştururken, Polonya kökenliler 97 bin 200 nüfusla Norveç’li en büyük göçmen kökenli grubu olma özelliğini sürdürüyor.

İkinci ve üçüncü büyük göçmen kökenli grubu Litvanya ve İsveçliler oluştururken, Somalililer 29 bin kişiyle dördüncü kalabalık grubu oluşturuyor. Başkent Oslo’da ise 666 bin 800 kişi olan nüfusun yüzde 33’ü göçmen kökenlilerden oluşuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.