Header Ads

Norveçlilerin "Hytte" Sevdası

Türkiye'de piknik kültürünün yerini Norveç'te doğa kültürü alıyor. Norveçliler için güneşli hafta sonlarının vazgeçilmezi, doğa yürüyüşleri... Norveçliler, hafta sonlarında ve tatillerde kendilerine Hytte adı verilen kulübelere atıyorlar. Ev Geyi blog sitesi, Norveçlilerin Hytte sevdası hakkında güzel bir yazı hazırlamış.

Norveçliler doğa yürüyüşü yapmaya, dağ havası almaya bayılıyorlar. O kadar ki sıradan vatandaşın doğaya erişim hakkını yasal olarak korumuşlar. "Dolaşma özgürlüğü" sayesinde istediğiniz yerde yürüyebiliyor, kayak yapabiliyor, hatta kamp kurabiliyorsunuz. Yeter ki çevrenize zarar vermeyin.

Hafta sonlarında, tatillerde şehirlerin boşalmasına yol açan bu doğa sevgisi nedeniyle Norveç'in pek çok yerinde hytte (hitte ile hütte arasında bir okunuşu var) denilen kulübeler bulunuyor. Bunlardan bazıları şahsî, bazıları da sendika gibi örgütlerin üyelerine yönelik.

Ben de beyimle 2 yaz önce ülkenin güneybatısındaki Badnamyro'da (Badnamiğru diye okunuyor) bu dağ kulübelerinden birine çıktım. Bizim kaldığımız, kayınvalidem ve kayınpederimin komşularına ait, görece basit bir kulübeydi. Yapımında 12 yaşındayken beyimin de emek sarf ettiği kulübe için helikopterle malzeme bile taşınmış. Dağ-tepe tırmanmaya henüz aşina olmadığım bu ilk serüvenimde "küçücük çocuğu nerelere getirmişler" diye şaşırmıştım. Halbuki Norveç'te 4-5 yaşındaki çocuklar bile doğa yürüyüşlerine katılıyor.


Tabanlara kuvvet demeden önce son hazırlıklarımızı tamamladık. Marketten yiyeceklerimizi aldık. Ateş için ekipmanımız hazır. Yün içliklerimizi, yağmur geçirmeyen ceketlerimizi giymişiz (Norveçlilerin dediği gibi: "kötü hava yoktur, kötü giysi vardır").


Hayatımın en mutlu anıları arasında yer alan bu gezide yaklaşık 4 saat boyunca yürüdük-tırmandık. Çoğu yer sadece yokuş yukarı yürüme olsa da yer yer kayaları tırmanmamız, aşırı yağmurdan bataklığa dönmüş otlaklardan dikkatlice geçmemiz, çayları üzerindeki taşlardan seke seke aşmamız, karlarla kaplı eğimli bölgelerde yan yan basarak ilerlememiz gerekti.


Yolda karşımıza çıkan bir gölde dondurucu soğuğa rağmen birkaç dakikalığına da olsa çırılçıplak yüzdüm. Doğanın böylesine korunduğu bir yerde olmaktan ötürü minnet duydum. Kulübemize yorgun argın vardığımızda hemen bir taşa kuruldum ve karşımda şu manzara vardı.


Sonrasında ben yemeği yaparken beyim kulübeyi temizledi, sobayı yaktı. Hak edilmiş, bize inanılmaz lezzetli gelen, aslında son derece basit bir yemek sonrası birkaç mumun ışığında harika bir gece geçirdik.

Norveç'in doğası kendine has, evet; ama nerede olursanız olun gidebileceğiniz, basit güzelliğiyle insana kendini unutturan yerler var. Önümüzdeki hafta sonu için bir yürüyüş planlamaya ne dersiniz?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.