Header Ads

Norveç'te Doğum Oranı Yine Düşüş Gösterdi


Norveç'te doğum oranı üst üste yedi yıldır düşüş göstermekte ve bu düşüşün sebebini bir uzman, toplumsal baskının kadınların aile kurmalarında daha uzun süre beklemelerine neden olduğunu belirtti.

Nüfusun sabit olması için kadın başına 2.1 doğum oranı gerekirken, bu rakam 2009'dan beri her yıl düşerek 1.71'e geriledi.

Statistisk Sentralbyrå tarafından yayınlanan verilere göre her iki cinsiyetin ebeveyn olma yaşı da giderek artmaktadır.

Akershus Üniversitesi Hastanesi'nde danışmanlık yapan ve Oslo Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Anne Eskild, NRK'ye yaptığı açıklamada, "Birçok aile çocuk sahibi olmazken ya da tek çocukları olurken, diğer ailelerin beş çocuğa sahip olmaları gerekmekte ki nüfus artış gösterebilirsin" dedi.

Fakat yapılan analizlere göre daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen aile sayısı da düşüyor.

Eskild, çok sayıda çocuğu olan ve tam zamanlı bir işte çalışan kadınların, 'Senin sorunun ne, aile planlaması hakkında bir fikrim yok mu' gibi sorularla karşılaştıklarını ve kendilerini savunmak durumunda kaldıklarını belirtti.

Profesör Eskild, 20'li yaşlardaki birçok kadının, öğrenimlerini bitirdikten ve ailelere kurmadan önce istikrarlı, daha yüksek ücretli iş bulana kadar beklemeyi tercih ettiğini belirtti.

Azalan doğum oranına rağmen, Norveç'teki nüfus oranında artış görülmekte bunun nedeni ise uzun yaşam beklentileri ve göçtür.

Statistisk Sentralbyrå yayınladığı diğer verilere göre Norveç'te en yüksek doğum oranı 1.87 oranı ile Rogaland eyaletinde görülürken, Buskerud en düşük (1.58) doğum oranına sahip eyalet oldu. Sadece Telemark ve Aust-Agder eyaletlerinde 2016 yılında artış gözlemlenmiştir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.