Header Ads

Stavanger Şehri Hakkında Bilgi


Stavanger, Norveç'in üçüncü büyük kentsel bölge olan şehir Rogaland eyaletinin idari merkezidir. Kent, Norveç'in en kalabalık dördüncü şehridir. 1125 yılında kurulan Stavanger, Norveç'in güneybatısında yer alan Stavanger Yarımadası'nın üzerinde bulunmaktadır. Ülkenin kültürel bir mirası olarak kabul edilen ahşap evleri 128. ve 19. yüzyıldan kalmaktadır. Bu evler, kentin müstakil ev oranına sahip küçük bir kasaba karakterini korumasını sağlamıştır.

20. yüzyılın sonlarında Norveç'in patlayan deniz petrolü endüstrisi neticesinde kentin nüfusu hızlı bir şekilde artmaktadır. Norveç'in Petrol Sermayesi olarak nitelendirilen Stavanger'de, ülkenin en büyük enerji şirketinin merkezi bulunmaktadır. Yüksek eğitim için birden çok eğitim imkanı bulunan şehirde, en büyük  üniversite Stavanger Üniversitesi'dir.


Aralarında Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı'nın Müşterek Harp Merkezi de olan yerel ve uluslararası askeri üsler Stavanger'de yer almaktadır. Ülkede yabancı petrol ve gaz şirketleri olmasında dolayı göçmenler nüfusun %11.3'ünü oluşturmaktadır. 2000'li yılların başlarından bugüne kadar Stavanger şehri ülkeye göre daha düşük işsizlik oranına sahiptir. 2011 yılının istatistiklerine göre bu oran %2'den azdır. Dünyadaki en pahalı şehirler arasında sık sık yer alan kent, bazı endekslere göre dünyanın en pahalı şehri olarak geçmektedir.

Stavanger Havaalanı Sola, uluslararası bir havalimanı olarak hizmet vermekte ve birçok büyük Avrupa şehirlerine uçuş hizmeti sunmaktadır. 2010 yılında flightstats.com sitesi tarafından Avrupa'nın dakik havaalanı seçilmiştir.

Her iki yılda bir enerji sektöründe Hannover Messe'den sonra dünyanın en büyük ikinci fuar ve konferansı olan Stiftelsen Offshire Northern Seas aka ONS (Stiftelsen Offshore Kuzey Denizleri), Stavanger'de düzenlenmektedir. Bunun dışında her yıl düzenlenen İskandinavya'nın önde gelen gıda festivali olarak nitelendirilen Gladmat Yemek Festivali'de yine bu şehirde gerçekleşmektedir. 2008 yılında Stavanger, Avrupa Kültür Merkezi seçilmiştir.

1930 yılındaki Stavanger şehrinin bir görüntüsü

Stavanger Şehri'nin Tarihçesi

Stavanger bölgesindeki ilk yerleşim izleri M.Ö. 10 bin yıllarında son buzul çağına dayanmaktadır. Birçok tarihçi, 872 yılı civarında Hafrsfjord Savaşı'nda ulusun bütünleşmesi ile Kuzey-Jæren'in 9. ve 10. yüzyıllarına kadar uzanan dönemde ekonomik ve askeri bir merkez olduğu hakkında tartışmıştır. 1100-1300 yılları arasında kilise yönetiminin merkezi haline gelen şehir ayrıca o dönemde önemli bir kıyı pazar kasabasıdır.

Şehir, 1120'lerde Stavanger piskoposluğunun kurulduğu zamandan beri, kentsel bir rol üstlenmiştir. Stavanger Katedrali'nin inşası 1100 civarında başladığı iddia edilmektedir. 1125 yılında yapımı bitmiş ve bu yıl Stavanger'in kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir. 1536'da Protestan Reformasyonu ile Stavanger'in dini merkez olarak rolü azalmış ve 17. yüzyılın başlarında Kristiansand şehrinin kurulmasıyla piskoposluğun yerini de değiştirilmiştir.

1911 yılı Stavanger Pazar Meydanı

Stavanger Belediyesi 1 Ocak 1838 yılında kurulmuştur. 1960'lı yıllarda, Schei Komitesi'nin çalışmaları ile Norveç'in birçok belediyesi birleşmiş ve bunun sonucu olarak Stavanger şehrine Madla ve Hetland nüfusu da nakledilmiştir.

1969'da Kuzey Denizinde ilk petrol keşfedilmiş ve birçok tartışmanın ardından Stavanger, petrol endüstrisi için kıyı merkezi olarak seçilerek telaşlı bir büyüme dönemi girmiştir.,


Stavanger Şehri'nin İklimi

Aylık sıcaklık ortalamalarına göre oldukça rüzgarlı, hafif ılıman iklime sahip olan Stavanger'de yıllık yağış miktarı 1800 millimetredir. Yaz sezonunda oldukça hoş bir atmosfere sahip şehrin, yaz mevsimi diğer yarımadalara göre oldukça serindir. Buna rağmen, kış sezonunda ise Oslo'ya göre daha ılıman bir iklime sahiptir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.