Header Ads

Trolltunga


Trolltunga (Troll dili), Norveç'in Hordaland eyaletinde yer alan Odda şehrinde bulunmaktadır. Ringedalsvatnet gölünün kuzeyinde yaklaşık 700 metre yüksekliğindeki dağdan yatay bir çıkıntı olan taş parçasıdır. Deniz seviyesinin 1100 metre yüksekliğinde bulunan bu uçurum, Hardanger Fiyortu'nun bir kolu olan Sørfjorden'in doğusunda yer almaktadır.

Yaklaşık 10 bin yıl önce Buzul Çağı'nda oluşan bu taş, prekambriyen kayanın bir parçasıdır. Buzulların eriyen suları dağın çatlaklarında donmuş ve buzullarla taşınan açısal blokları kırarak Trolltunga'yı oluşturmuş. Uçurumun kenarında bulunan gnayslar (metamorfik kayaç) çatlamaya devam etmektedir.

Yürüyüşe Skjeggedal'dan başlayıp Trolltunga'dan geri dönmek 10-12 saat sürmektedir. Dağlarda karın eridiği zamana bağlı olarak, genellikle Haziran ortasından itibaren yürüyüş yapmak mümkündür. Eylül ayı ortasına kadar Trolltunga'ya gidebilmektedir. Cep telefonu kapsama alanı yoktur. Kış sezonunda kesinlikle yürüyüş yapmamalısınız.

Skjeggedal

Trolltunga'ya giderken dikkat etmeniz gerekenler,

- Sağlam yürüyüş ayakkabıları, ekstra kıyafetler getirerek kötü hava koşullarına hazırlanmalısınız.
- Harita, pusula, bol bol yiyecek, meşale ve basit bir ilk yardım seti yanınızda bulundurunuz.
- Yüksek dağlardaki hava hızla değiştiği için Trolltunga'ya gitmeden önce hava durumunu kontrol ediniz.
- Trolltunga'ya şiddetli rüzgar, şiddetli yağmur veya sisli havada tırmanmayınız.
- Saat 8'de yürüyüşe çıkmanızı öneririz.
- Eğer dağda bir gece geçirmek isterseniz, yanınızda çadır götürünüz.

Daha fazla bilgi için Odda Turizm Ofisi'ne turistkontor@odda.kommune.no adresinden mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

Rehberli Turlar Trolltunga Active, şirketi tarafından yapılmaktadır. Buradan hangi tura, ne zaman katılabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tyssedal

Trolltunga'ya gitmek için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Özel aracınızla Odda'ya 6 kilometre uzaklıktaki Tyssedal'a gidiniz. Skjeggedal'a doğru işaretleri takip ediniz. 7 kilometre sonra Skjeggedal'da bulunan park alanına aracınızı park edebilirsiniz. Skjeggedal'da park ücreti günlük 300 NOK iken Tyssedal'da park etmeniz maliyeti günlük 150 NOK'tur.

Toplu taşıma araçlarıyla:

- Odda ve Skjeggedal arası: 15 Haziran - 15 Eylül tarihleri arasında Odda'da kalanlar için Trolltunga Shuttle ile getirme ve götürme servisi yapılmaktadır. Biletinizi önceden almalısınız. İletişim için 53 64 14 44 arayabilirsiniz ya da websitelerini kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, 995 numaralı toplu taşıma hattını rezervasyon yapmadan, nakit ödeyerek Skjeggedal'a ulaşabilirsiniz. 

- Bergen'den: 930 numaralı Bergen-Odda otobüsünü kullanabilirsiniz.

- Oslo'dan: Oslo-Voss treninden sonra Odda'ya giden 990 otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, online rezervasyon yaparak "Haukeli Ekspressen" servisini kullanabilirsiniz.

- Stavanger ve Preikestolen'den: En yoğun olduğu dönemde "The Trolltunga-Preikestolen express" aracıyla rezervasyon yaparak Tyssedal'a ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.