Header Ads

Yeni Munch Müzesi İnşa Ediliyor

Oslo'nun yeni Munch Müzesi Norveç'in başkentinin doğu kıyısında yükseliyor ve Edvard Munch'un sanatının etkisine uygun olarak kentin manzarasını etkiliyor. Yeni yapılan müze, "Yeni Oslo"yu şekillendirmeye başladı.


Oslo'nun "Barkod" şeridi olarak adlandırılan yüksek katlı ofis ve konutların inşası kısa süre önce tamamlandı ve doğu kıyısında Bjørvika adı altında yeni bir siluetle hizmet vermeye başlandı.


Müzenin temeli geçtiğimiz sonbaharda kraliyet ailesinin katıldığı törenle atıldı ve İspanyol mimarlık firması Herreros tarafından tasarlanan binaların yapımı hızla devam ediyor. Oslo şehrini geniş Munch sanatıyla dolduracak olan müzesi 2020'de açılması bekleniyor.


Norveç Opera Binasının bitişiğinde inşa edilen yeni Munch Müzesi, Oslo'nun doğu kıyısındaki Bjørvika'daki on yılı aşkın bir süredir başlayan yeniden geliştirme çalışmalarında yer alan önemli bir projedir. 2008'de Opera Binası ile başlayan yeniden yapılandırma sürecini Bar Code ofisi, konut binaları ve yeni Sørenga yerleşim alanındaki binalar izledi. Ekeberg olarak bilinen tepenin  hemen altında bu binalar kompleksi yer almaktadır.


Opera Binası önümüzdeki üç yıl içinde bitmesi beklenen inşaat projeleri ile çevrilidir. Ziyaretçiler kentin ve fiyordun güzel manzarasına sahip Opera Binası'na akın devam ediyor.


Opera Binası'nın karşısında inşa edilen bir diğer proje de Oslo'nun Deichmanske Biblioteket olarak isimlendirilen yeni şehir kütüphanesidir. Bjørvika bölgesinin tamamı yeni bir kültür merkezi haline gelecek ve önümüzdeki yıllarda daha da fazla ziyaretçi çekecek. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.