Header Ads

2011 Norveç Katliamı Sinemaya Taşınıyor


22 Temmuz 2011 tarihinde yaşanan ve kayıtlara Norveç Katliamı olarak geçen olay, beyaz perdeye taşınıyor.

Norveç'in başkenti Oslo'da 32 yaşındaki Anders Behring Breivik, 22 Temmuz 2011 tarihinde başbakanlık binası, polis merkezi ve adalet bakanlığı binasının yakınında 950 kiloluk bombayı patlatıp yedi kişinin ölümüne ve on beşten fazla insanın yaralanmasına neden olmuştu. Bu saldırının hemen ardından Utoya Adası'ndaki yaz kampına giderek silahlı saldırıda bulunan Breivik, 69 kişiyi öldürmüş ve 66 kişiyi yaralamıştı.

Norveç tarihinin en büyük katliamlarından biri yapan aşırı sağcı ve Nazi sempatizanı Breivik, 21 yıl hapis (Norveç'teki en yüksek hapis cezası) cezası almıştı. 21 yıl sonra cezasının beş yılda bir beş yıl uzatılması planlanıyor.

İsveçli yönetmen Carl Javer 77 kişinin ölümüne neden olan bu saldırıları sinemaya taşıyor. Javer, İsveç Film Enstitüsünden 200.000 euro, Danimarka Film Enstitüsünden 700.000 euro destek alır almaz filminin çekimlerine başladı. Açıklamalara göre kamptaki saldırılardan kurtulan gençler bu filmde rol alıp olayların nasıl gerçekleştiğini, nasıl hayatta kaldıklarını, onlara neler olduğunu anlatacaklar. Reconstructing Utoya adı verilen filmin çekimleri bu yıl tamamlanacak, gelecek yıl vizyona girecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.