Header Ads

Norveç'in Elektrikli ve Sürücüsüz Gemileri Geliyor


Norveç’te istihdam gösteren iki büyük şirket, sürücüsüz çadırları teknolojisiyle dizel motorların kullanıldığı deniz araçlarının hem hava hem de deniz kirliliği yaşatması üzerine elektrikli araç teknolojisini deniz araçlarında birleştirerek 2020 yılında artık tamamen elektrikli ve sürücüsüz deniz taşıdı üreteceklerini kamuoyuna duyurdu.

Küresel taşımacılık alanında en büyük ve en önemli taşıma yolu olarak da kullanılan deniz taşımacılığı havaya büyük miktarda zararlı gaz ve üstelik denize de zararlı sıvılar bırakarak çevreyi büyük oranda kirlettiği gibi üstelik dizel motora da verilen yakıt parası da maliyeti ciddi oranda arttırıyor.


Daily Mail’in yaptığı araştırma haberine göre, bu ihtiyaçlara karşılamak için Norveç menşeili kimyasal şirketi Yara ile yine Norveç menşeili teknoloji şirketi olan Kongsberg, 2020 yılında dünya üzerinde olan ilk sürücüsüz ve bütünü ile elektrikle çalışan gemi üreteceklerini kamuoyuna duyurdu.

Lojistik şirketlerine taşımacılık alanında büyük bir maddi kolaylık sağlayacak ve bununla birlikte de çevreyi kirletmeyecek bir sisteme sahip olan gemi üretimine başlayan bu iki şirket, Yara Birkeland adıyla piyasaya diyeceklerim gemiyi ilk kez 2018‘in son çeyreğinde tamamı elektrikli motora sahip olarak suya indirip test sürüşlerine başlayacak.


İlk olarak 2019 yılında uzaktan kumanda sistemiyle test edilecek Yara Birkeland, 2020’de ise artık tamamen sürücüsüz olarak kullanıma açılacak.

Sürücüsüz kara vasıtaları teknolojisiyle aynı zamanlarda suya indirilecek ve kullanımına başlandıktan sonra 40 bin civarında kamyonun kullanımına artık son verebilecek kapasitede büyüklükte taşıma yapabilecek olan bu gemi, azot oksit ve karbon dioksit gibi zararı atıkları olmadığı için çevreci bir görünüm belirleyecek.


Üstelik Açık denizlerdeki korkulu rüya olan korsanlık faaliyetlerinin de bu sayede sona ereceğini bildiren yetkililer, Yara Birkeland’ın denizde yapılan lojistik faaliyetlerine çok büyük bir hız ve büyük bir kolaylık da getirmesi bekleniyor.

Bu şekilde bir buluş ya da gelişim ile tüm dünyaya da önemli bir ders veren ve bu konuda bir ilke atan firma bundan sonra da değişik gelişimler ile dünya ya özellikle hava kirliliği başta olmak üzere deniz kirliliğine karşı büyük yardımlar yapması bekleniyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.