Header Ads

Norveçli Milyarderden WWF'ye Yardım


Norveçli milyarder Kjell Inge Røkke, Doğa İçin Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) için dev bir araştırma gemisi inşasını finanse ediyor.

Aftenposten Gazetesi, 2020 yılının yaz aylarında piyasaya çıkarılacak olan 181 metrelik geminin çevre araştırmacılarına hayal bile edemeyecekleri bir araç olacağını aktardı. Araştırma gemisi üzerinde bulunan ekipman yardımıyla, araştırmacıların atmosferden deniz yüzeyinin 6.000 metre altına kadar ölçüm yapmalarını sağlayacak.

Gazete, mini denizaltıların ve hem su altından hem de su üstü dronların da bulunduğu bu dev gemide bir salon ve yedi laboratuvarın bulunacağını bildirdi. Geminin bir diğer özelliği ise, zararlı herhangi bir emisyona uğramaksızın, her gün beş ton plastik toplayıp eritecek.

WWF Norveç başkanı Nina Jensen yaptığı açıklamada, "Bu gemi, deniz araştırma çalışmalarını tamamen yeni bir seviyeye getirebilecek, daha önce çözüm bulmak bu kadar hızlı olmamıştı" dedi.

Dev geminin videosu:Kjell Inge Røkke Kimdir?

25 Ekim 1958 doğumlu Kjell Inge Røkke, Norveçli bir işadamı ve Norveç'in en zengin insanlarından biridir. Aker ASA, açık deniz balıkçılığı, inşaat ve mühendislik alanlarında faaliyet gösteren Norveçli bir holding şirketi kontrol etmektedir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.