Header Ads

Norveç'te Dubaların Tuttuğu Geleceğin Tüneli


Norveç, Özellikle son yıllarda kıyamet günü sonrasında insanlığın ve diğer bütün türlerin geleceğini düşünen yapıtları ile göze batıyor. Yerin altına yaptığı akil almaz yapıtı olan kıyametin kopacağı sıra insanların sığınakları dışında da yeni bir projesi ile gündemi tekrar meşgul eden Norveç, dünyanın ilk hareket kabiliyetine sahip sualtı tüneli planlarını da yapacağını kamuoyunda paylaştı.

Dünya genelinde bir ilki gerçekleştirecek olan Norveç, yapacağı bu tüneli denizin altından derine inmeden hatta dubaların da aracılığı ile tutacak. Anlayacağınız odur ki dubalar yardımı ile havada durabilen bir tünel yapacak.

Yaklaşık olarak 25 milyar dolarlık dudak uçuklatan maliyeti olacak olan tünel, ince ve özellikle hafif bir tasarım ile yapılmaya çalışılacak.

Norveç'in ekonomik bakımdan en önemli gelir kapısı olan turizmde büyük bir patlatma yaşatması beklenen bu tünelin en geç 2035’e kadar tamamen bitirilmesi bekleniyor. Bizim ülkemizde de buna çok yakın bir proje bulunuyor; Marmaray boğazın derinliklerinden tren geçirdiğimiz mega şehir İstanbul’a, çok yakında yeni projelerle benzer olarak 3 katlı tünel yapacağız. Bu tünelin dibe yapılmamasının sebebi ise, zeminin büyük çıkıntı ve iniltilerden dolayı bu projeye uyumsuz olmasından kaynaklanıyor.

Marmaray’ın güzergâhının bulunduğu alan, son derece uyumlu bir alan olduğundan zeminden geçirmek çok daha rahat oldu. Norveç eğer bu tasarımı hayata geçirirse gelecekte tüm dünya ülkeleri arasında sadece uçak ve gemi yolları ile gidilebilen kıta yolculukları, dubalara tutunarak hareket edebilen deniz altı tünelleriyle de yapılabilecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.