Header Ads

Norveç'teki Gizemde Büyük İlerleme


1970 senesinde Norveç'te yanmış olarak bulunan kadın cesedi, Norveç'in en büyük gizemlerinden biri olarak 47 yıldır çözülemedi.

''Isdal Kadını'' adı verilen kimliği belirlenememiş kadın cesedinin dişlerinde yapılan incelemeler, kadının nerede büyüdüğüne dair bilgiler veriyor. Araştırmacılar, cesedin dişlerindeki kimyasal izlerden yola çıkarak Fransa-Almanya sınırından geldiğini düşünüyor.

Norveç'in kamu yayın kuruluşu NRK, 47 yıldır kapatılamayan araştırmayı yeniden başlatmasıyla çalışmalarda ilerleme kaydedildi. Vaka hakkında bir yıldan uzun bir süredir araştırma yürüten NRK ekibi, yeni bulguları "büyük ilerleme" olarak tanımlıyor.

Isdal Kadını Vakası ve Norveç

Isdal Kadını olarak adlandırılan bu dosya, sıradışı durumlar ve kadının esrarengiz geçmişiyle ilgili spakülasyonlar nedeniyle 47 yıl geçmesine rağmen önemini yitirmedi. Norveç Adli Soruşturma Servisi'nde (Kripos) görevli bir bilim insanı sonuçların tahmin ettiklerinden çok daha belirgin olduğunu söyledi.

Ölen kadının giysilerindeki etiketler tanınmaması için kesilmiş ve eşyalarının ayırt edilebilir özellikleri yok edilmişti.


Kadının ölümünü araştırmaya başlayan polis, bir dizi kodlu mesaj, kılık değiştirme ve sahte kimliklerle karşılaştı ancak vakayı bir türlü çözemedi.

47 yıl sonra Norveç polisi ve kamu yayın kuruluşu NRK davayı yeniden açmaya karar verdi.

Kripos ve Bregen Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kadının dişleri oluşurken geride kalan kimyasal "imzayı" incelemek için izotop analizi başlattılar.

Isla Kadını ve Araştırmalar

Norveç polisi bu tekniği ilk defa kullandı ancak sonuçlar o kadar belirgin ki kadını tanıyan kişileri bulmak bundan sonra çok daha kolay olabilir.

Bu tekniği iyi bilen uzmanlardan Avustralya'daki Canberra Üniversitesi'nde Doçent Doktor Jurian Hoogewerff, NRK'ye açıklamasında "Büyük olasılıkla kadının kökeninin bulunduğu oldukça sınırlı bir bölge" dedi.

Kadının DNA'sı ve el yazısı üzerine yapılan analizler de Isdal Kadını'nın Avrupa, muhtemelen de Fransa'dan geldiğine işaret ediyordu.


Hoogewerff "Haritalara baktığımızda bir kaç bölgeyi dışarda bırakabiliriz. Kırmızı bölgeler dişlerinin oluşma döneminde kadının en yüksek olasılıkla bulunduğu yerleri gösteriyor" dedi.

Kripos'ta görevli kimyager Knut-Endre Sjåstad "Bu hayal edeceğimizden bile daha belirgin. Bu tür sonuçlar elde edebilmek ve olasılık haritaları çıkarbilmek oldukça etkileyici" dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nda Batıya Gitmiş Olabilir

Adli tıp kimlik belirleme ekibinin başındaki Per Angel NRK'ye "Bu belli bölgelere odaklanacağız. Bu yeni bulguları Avrupalı meslektaşlarımızla paylaşacağız" dedi.

İzotop analizi diş gelişiminin belli aşamalarındaki bileşimleri inceliyor. Araştırmacılar Isdal Kadını'nın çocukluk ve ergenlik çağında Doğu yada Orta Avrupa'dan daha batıya taşındığını düşünüyor.


Öldüğü gün kadının yaşı bilinmese de dişlerindeki bazı bulgular kadının İkinci Dünya Savaşı sırasında ya da öncesinde batıya gittiğine işaret ediyor.

NRK'nin araştırmacı gazeteci ekibinden Marit Higraff "Kadının gerçek kimliğini bulacağımıza inanmaya başladım. Şimdi taramamız gereken alan tahmin ettiğimizden bile daha küçük. Belki de bu 47 yıllık esrar son bulacak" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.